Ситуація в країні потребує змін, і шкільний предмет "Захист України" тепер став більш цікавим та практичним. З вересня 2024 року учні 10-11 класів почали вивчати нову програму, схвалену Верховною Радою.
Це вже не просто нудні лекції у класі, а заняття, де учні можуть застосовувати отримані знання на практиці.
Чому навчають у новій програмі?
Тепер до програми входять основи національної безпеки, різноманітні види зброї, військової техніки та технологій. Учні освоюватимуть стрілянину, керування дронами і навіть надаватиму першу допомогу в умовах бою.
Заняття відбуватимуться раз на місяць у спеціальних центрах, обладнаних за останнім словом техніки. У Львові такі центри почали працювати ще минулого року, і вже є 14 таких місць, включаючи школу №36, де журналісти УНІАН побачили, як відбуваються уроки.
На заняттях хлопці вчаться надавати першу допомогу "пораненому" манекену на ім'я Валера, який виглядає так реалістично, що здається, ніби він насправді потребує допомоги. Інструктор Юлія Кіпчарська, яка має військовий досвід, каже, що учням дуже подобається працювати з такими манекенами, адже це набагато цікавіше, ніж просто сидіти за партою.
Дев'ятикласники вивчають основи громадянської медицини, а одинадцятикласники навчаються тактики допомоги у бойових умовах. Головна мета – підготувати хлопців до того, щоб у складній ситуації вони могли допомогти собі та іншим.
Стрілянина та дрони – нове у шкільній програмі
У підвалі львівської школи №36 десятикласники освоїли стрілянину за допомогою страйкбольної зброї – це нововведення для української освіти. Інструктори розповідають про реальні ситуації, і навіть першокласники вже намагаються стріляти, хоча автомати для них досить важкі.
Дівчата Тетяна та Юлія з 50-ї школи були в захваті від своїх перших занять:
"Тут дуже круто, ми вже по одному разу стріляли. Не потрапили в ціль, правда, але нам дуже сподобалося. Тільки автомати справді важкі, все ще руки тремтять. Але нічого, звикнемо".
Навчання на свіжому повітрі
Заняття не обмежуються стінами шкіл. Восени та навесні хлопці вирушають на триденні навчання до Карпат, де навчаються вести бій, евакуювати "поранених" та надавати першу допомогу. Там на них чекають справжні військові інструктори та практичні завдання.
Не забувають і про молодші класи – для них проводять гуртки, де розповідають про дрони та те, як діяти під час повітряної тривоги.
Різниця у підходах
Дехто може подумати, що така програма мілітаризує молодь, як це роблять на росії. Однак в Україні річ не в тому, щоб готувати дітей до захоплення чужих територій. Тут акцент на тому, щоб вони навчилися захищати себе, свої сім'ї та свою країну, що наголошує на важливості громадянської відповідальності.
У результаті програма "Захист України" обіцяє стати важливою частиною освіти, допомагаючи майбутньому поколінню не лише виживати в складних умовах, а й брати активну участь у житті своєї країни, усвідомлюючи свою роль у суспільстві.
А ми нагадуємо, "Не все нам підходить...": українці не розуміють, навіщо у школах відкривають ПТУ
Раніше стало відомо про те, що готують сувору заборону і школярам, і вчителям: каратимуть за розмови
Читайте також, за шумних дітей - тисячі євро штрафу: що потрібно знати біженцям у Німеччині