В Україні розробили посібник з дотримання авторського права під час оцифрування музейних колекцій
В Україні розробили посібник з дотримання авторського права під час оцифрування музейних колекцій

В Україні розробили посібник з дотримання авторського права під час оцифрування музейних колекцій

Міністерство культури та стратегічних комунікацій та Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій розробили методичний посібник з дотримання прав інтелектуальної власності при оцифруванні музейних предметів.

Його презентували під час круглого столу в Укрінформі.

Документ, орієнтований на працівників музеїв, містить не лише докладний розгляд норм Закону «Про авторське право і суміжні права», а й приклади їх застосування, опис європейських підходів до охорони авторських прав в контексті оцифрування музейних колекцій.

Директорка Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР-офіс) Олена Орлюк зазначила, що розробники намагалися максимально доступно надати рекомендації з дотримання авторського права для музейної спільноти з акцентом на оцифрування музейних колекцій.

«А саме - як мають дотримуватися авторські права, а також як можуть вільно використовуватись об’єкти авторського права. Також ми описали декілька можливих сценаріїв порушення прав інтелектуальної власності та навели приклади зі світової практики з комерціалізації результатів оцифрування музейних колекцій. А ще ми описали помилки, яких припускаються музеї в Україні під час оцифрування. Ми дали роз’яснення щодо переходу прав на віртуальну екскурсію як на об’єкт авторського права і сформували текст-попередження про дотримання авторських прав для сайтів українських музеїв», - розповіла Орлюк.

В Україні розробили посібник з дотримання авторського права під час оцифрування музейних колекцій - Фото 1

Крім того, документ містить зразки договорів щодо надання і передачі майнових авторських прав.

«Не кожен музей може собі дозволити мати апаратуру для оцифрування та юриста. Також деякі норми закону, якщо їх не пояснити, будуть складними для цільової аудиторії. Тому у нас рекомендації з дотримання авторських прав з оцифрування вийшли дуже компактні, доступно викладені, з ілюстраціями. Документ буде поширено Мінкультури, Асоціацією музеїв України, і всі отримають до нього доступ. Документ існує у форматі PDF, його можна доповнювати, оптимізувати», - зауважив начальник відділу розвитку креативних секторів економіки ІР-офісу Дмитро Дорошенко.

В Україні розробили посібник з дотримання авторського права під час оцифрування музейних колекцій - Фото 2

Своєю чергою заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар наголосила, що оцифрування музейних колекцій в умовах війни є стратегічно важливим напрямком роботи закладів культури.

«Це питання виходить за межі традиційної музейної діяльності й стає життєво важливим для збереження нашої культурної спадщини в умовах війни. Коли багато наших музеїв опинилися під загрозою знищення або розграбування, створення цифрових копій музейних предметів є критичною необхідністю. І саме оцифрування дозволяє зберегти артефакти для майбутніх поколінь та у випадку викрадення або втрати допоможе нам ідентифікувати та повернути цінності в Україну. І це стає нагальним завданням, особливо коли кожен музейний предмет є не лише частиною нашої історії, а доказом нашої національної ідентичності», - наголосила посадовиця.

Якповідомляв Укрінформ, за даними опитування, проведеного в межах проєкту «Культурний фронт», станом на грудень 2023 року 54% музейних та архівних установ України не мали оцифрованих фондів.

Фото: Олександр Клименко, Укрінформ

Джерело матеріала
loader
loader