Не варто думати, що якщо ви оновили свої персональні дані через ЦНАП або мобільний додаток «Резерв+» до 17 липня, то ви в безпеці і вас не оголосять у розшук. Це не про повістки від Укрпошти, а про щось креативніше і "витонченіше".
Адвокат Роман Симутін розповів про цю ситуацію у своєму Telegram-каналі і охарактеризував її як "найбільшу аферу ТЦК, яку він коли-небудь бачив".
Якщо ви оновили дані в «Резерві+», це може торкнутися і вас. Ось що відбувається: один із його клієнтів у червні уточнив свої дані та отримав повідомлення, що все пройшло успішно. Але на початку жовтня йому надійшло повідомлення:
"Виявлено порушення правил військового обліку. Будь ласка, зверніться до ТЦК".
Жодної інформації про те, які саме порушення було знайдено, не надали.
Деякі чоловіки, які також оновили дані, отримали такі самі повідомлення. І це при тому, що вони не змінювали свої дані та не оформляли жодних документів про бронювання. Тож на них абсолютно незаслужено повісили ці порушення.
В інтернеті також багато історій про те, як на вулицях затримують тих, хто вчасно оновив свої дані.
Суть справи в тому, що ТЦК має доступ до всіх необхідних даних про військовозобов'язаних.
Вони можуть самостійно отримувати актуальну інформацію, адже мають доступ до всіх державних реєстрів – податкового, демографічного тощо. Тому уточнення ваших даних не таке вже й необхідне, адже у них вже є все, що їм потрібно.
Справжньою метою впровадження програми «Резерв+», за словами адвоката, було не стільки оновлення інформації, скільки отримання можливості надсилати повідомлення та бачити номер вашого телефону та адресу електронної пошти. Хоча закон поки що не дозволяє відправляти повістки через цей додаток, ТЦК не збирається зупинятися і вже розсилає повідомлення про порушення, пропонуючи вам відвідати їхній офіс.
Якщо ви отримали повідомлення про порушення через мобільний додаток «Резерв+», у вас є два шляхи:
Перший варіант: прийти до ТЦК, щоб усунути порушення. Але не зваблюйтеся – після цього вас можуть одразу відправити на ВЛК, де швидше за все визнають придатним до служби та мобілізують.
Другий варіант: якщо ви вирішите не йти до ТЦК, будьте готові до неприємностей. Є ризик, що вас зупинять у громадських місцях чи на блокпостах. Якщо це станеться, вас можуть затримати та примусово доставити до ТЦК, якщо у них виявляться розбіжності між вашими військово-обліковими даними та даними у Єдиному державному реєстрі.
Що важливо, повідомлення про порушення, надіслані в «Резерв+», відображаються не лише у додатку, а й у реєстрі призовників. Це означає, що навіть якщо ви справно уточнили свої дані, під час перевірки документів працівники ТЦК чи поліції побачать, що у вас є порушення, і це може стати підставою для затримання.
Формальна підстава для затримання
Наступний етап у цій хитрій схемі – затримання та примусове доставлення до ТЦК. Все це підпадає під пункт 54 постанови Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року, згідно з якою уточнення ваших даних у реєстрі може стати приводом для затримання.
Навіть якщо ви вчасно оновили свої дані і в додатку не вказано, які конкретно порушення у вас є, це не завадить працівникам ТЦК та поліції використовувати це як привід затримати вас. Формально вони вимагатимуть пояснити, у чому конкретно полягають порушення та навіщо вам потрібно звернутися до ТЦК.
А для особливо "креативних" співробітників ТЦК, окрім відправки на ВЛК, передбачено складання протоколу за статтею 210 КУпАП, що може призвести до штрафу від 17,000 до 25,500 гривень за порушення правил військового обліку.
Крім того, Знай.ua повідомляв, Резерв+ очікує масштабне оновлення: які функції стануть доступні