Комісія з журналістської етики (КЖЕ) оголосила дружнє попередження телеканалу «D1» через порушення вимоги пункту 10 Кодексу етики українського журналіста в сюжеті журналіста Михайла Назарова «В мерії Дніпра виявили російську агентку» від 13 серпня 2024 року. Про це повідомили на сайті КЖЕ.
19 серпня 2024 року до КЖЕ надійшла скарга від Інни Терехової на сюжет телеканалу «D1», в якому журналіст розповідає про два випадки можливих правопорушень у Дніпрі в серпні 2024 року. Одна з ситуацій стосується затримання чиновниці, що передавала координати українських військових ворогові, а інша — потенційних зловживань братів Дубінських на тендерах з проведення ремонтних робіт у місті.
Заявниця вважає, що сюжет грає на руку ворогові, а журналіст не надає причиново-наслідкових зв’язків між потенційно протиправною поведінкою героїв матеріалу.
23 вересня 2024 року Комісія звернулася до телеканалу з проханням надати коментарі щодо порушень і вже за кілька днів отримала відповідь.
Виконавча директорка телеканалу Ірина Зайцева повідомила, що перша частина сюжету є офіційним відеоматеріалом СБУ про агентку в мерії Дніпра, а друга частина спирається на інформацію з сайту Національної поліції. Сам журналіст при цьому зазначає: «Утім, досить швидко стало зрозуміло, що кількаденний відгул Бориса Альбертовича жодним чином не пов’язаний зі шпигунським скандалом у мерії Дніпра».
У КЖЕ зазначили, що матеріал Михайла Назарова спирається на достовірні факти. Інформація про потенційні правопорушення підтверджується згадками та посиланнями на матеріали правоохоронних органів.
«Також журналіст вказав на джерела інформації про зловживання братів Дубінських у інших медіа, які дозволяють пов’язати їх з компаніями, залученими до згаданих у програмі тендерів. Надані глядачеві для верифікації офіційні ресурси дозволяють перевірити інформацію, поширену телеканалом "D1"», — вважає Комісія.
Водночас КЖЕ зауважила, що наскрізною темою матеріалу є критика бездіяльності та відсутності реакції зі сторони Бориса Філатова.
«Безпосередньо міському голові Дніпра не було надано слова для того, аби прокоментувати ситуацію. Михайло Назаров щонайменше двічі наголошував на відсутності будь-яких коментарів зі сторони Філатова і не зазначав про факт звернення медіа до посадовця за коментарем», — помітили експерти.
Це призвело до незбалансованості подання інформації, що своєю чергою становить порушення пункту 10 Кодексу етики («Точки зору опонентів, у тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів»).
Комісія зазначила, що під час підготовки матеріалів про протистояння, пов’язані зі здійсненням публічної влади на локальному рівні, потрібно дотримуватися таких вимог:
- чітко відокремлювати факти від суджень та припущень, уникати заангажованості подання інформації та вибіркового підбору до публікації різноманітних джерел для створення матеріалу;
- надавати повноцінний контекст аналізованої тематики;
- наводити підтвердження кожному твердженню про факт в матеріалі, надавати посилання на першоджерела матеріалу;
- дотримуватись балансу в матеріалі, надаючи тим, хто піддається критиці, можливість надати пояснення або заперечити висунуті тези у неналежному виконанні своїх обов’язків.
Фото: канал «D1»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.