Фестивалі, традиції та "життя чи смерть": як святкують Геловін в різних країнах світу
Фестивалі, традиції та "життя чи смерть": як святкують Геловін в різних країнах світу

Фестивалі, традиції та "життя чи смерть": як святкують Геловін в різних країнах світу

Тож можна зробити таку заяву – кожна країна світу має власні традиції святкування Геловіну. Закордон 24 розповість, як зустрічають День святих в різних куточках планети.

Історія свята

Назва свята походить від словосполучення All Hallows' evening – Вечір усіх святих – і є його спрощеною формою.

Геловін має давнє коріння і бере свій початок від кельтського свята Савинь (Samhain), який відзначали кельти в Ірландії та Шотландії понад 2 000 років тому. Кельти вірили, що у ніч з 31 жовтня на 1 листопада стирається кордон між світом живих і мертвих, а душі повертаються на землю. У ці дні вони відзначали свято Самайн. Кельти виголошували пророцтва, палили величезні багаття і приносили жертви богам. Під час таких церемоній вони носили костюми зі шкір та голів тварин.

У VIII столітті папа Григорій III назвав 1 листопада Днем вшанування усіх святих. Згодом він увібрав деякі традиції Самайну, а ірландці та британці привезли ці звичаї на територію США.

У сучасному ж вигляді Геловін втратив багато своїх початкових релігійних і магічних значень і перетворився на веселий день костюмів, ліхтарів із гарбузів та вечірок. Символічні традиції, як-от "trick-or-treat" (вимога солодощів у сусідів), вирізання облич на гарбузах та тематичні костюми, нагадують про спроби людей впоратися з темними силами та невідомим.

Як святкують Геловін у світі

  • США

Свято Геловін найбільше у світі люблять американці. У Штатах це свято – друге за популярністю після Різдва. До нього готуються ще з середини жовтня: вводять святкові страви в меню, прикрашають заклади декораціями й продають сувеніри в магазинах.

Основні традиції Хелловіну в США: вечірки з гримом і костюмами, перегляд фільмів жахів, переказ страшилок. Також у великих містах Штатів проводяться паради нечисті. Наприклад, парад на Хелловін у Нью-Йорку – це улюблена традиція міста вже майже півстоліття, яка заповнює центральну частину дивами та моторошними подіями. Жителі та гості Нью-Йорку неформально змагаються, хто одягнений в найкращий, найсміливіший або найстрашніший костюм. Учасники крокують уздовж 6-ї авеню у супроводі оркестру. Продовжуються святкування на численних вечірках по всьому місту.

Salem's Haunted Happenings
Salem's Haunted Happenings у США / Фото Salem's Haunted Happenings

Також в США проходять Привиди Салема – один з найпопулярніших фестивалів в Америці. Місто Салем довгі роки є синонімом усього, що лякає, завдяки сумнозвісним судам над відьмами в 17-му столітті. Впродовж року тисячі туристів приїжджають сюди, щоб відвідати пам'ятки, де ймовірно живуть привиди, такі як Будинок відьом і кладовище Burying Point.

А в Новому Орлеані з нагоди Геловіну влаштовують Бал вампірів з енергією рок-концерту та елегантністю бурлеск-кабаре 19 століття.

Фестивалі, традиції та "життя чи смерть": як святкують Геловін в різних країнах світу - Фото 2
Бал вампірів в Новому Орлеані / Фото mateoco

І, звісно, не можливо не згадати про традицію "trick-or-treat" – американські діти відвідують будинки і випрошують цукерки взамін на життя. Це улюблена дитяча забава в США.

Цікаві факти про Геловін у США:

  1. Чверть усіх цукерок, які продають в США, купують на Геловін.
  2. У 2019 році американці витратили 490 мільйонів доларів на геловінські костюми для своїх тваринок.
  3. Найважчий у світі ліхтар із гарбуза важив 1 226 кілограмів.
  4. Американці витрачають на товари, пов'язані із Геловіном, в середньому 100 доларів на рік.
  • Канада

Як і в США, Геловін в цій країні святкують з найбільшим розмахом: місцева влада прикрашає у відповідному стилі вулиці, кожен мешканець намагається оригінально прикрасити свій будинок, вулицями ходять натовпи дітей, випрошуючи цукерки.

З цікавого: у деяких районах Канади діти кажуть "яблука на Геловін" замість "солодощі чи життя". Швидше за все це виникло тоді, коли яблучні іриски були дуже популярним видом цукерок.

Також з нагоди Геловіну в Оттаві проводиться Свято Гарбуза – це виставка з 7 000 різьблених вручну гарбузів, які підсвічуються з настанням ночі, загальна довжина якої майже 1 кілометр. Тут є все, від багаторівневих арок і гарбузових дерев до навіть драконів, тигрів і потягів, повністю зроблених із гарбуза.

  • Німеччина

Будинки заздалегідь прикрашають гірляндами й опудалами. Як і в інших країнах, заведено вирізати гарбузові ліхтарі, а з м'якоті готують святкові страви.

Але основні події на Геловін зосереджуються в замку Франкенштейна в місті Дармштадт. Туди з'їжджаються тисячі людей, переодягнених у казкову нечисть, і влаштовують карнавал, що триває цілісіньку ніч.

Замок Франкенштейна на Геловін
Замок Франкенштейна на Геловін / Фото DPA

  • Польща

У Польщі Геловін переживає значне зростання популярності з 1990-х років, попри існування давніших традицій, пов'язаних зі спілкуванням з померлими. Це свято особливо полюбляють молодь і діти, які з ентузіазмом влаштовують костюмовані вечірки, беруть участь у конкурсах "цукерки або життя" та відвідують різноманітні тематичні заходи.

Багато поляків поринають у святковий дух, розглядаючи його як можливість для розваг і святкування. Однак, частина населення залишається скептично налаштованою, вважаючи свято іноземним і надмірно комерціалізованим. Попри ці змішані настрої, магазини по всій країні заповнені гарбузами, костюмами та прикрасами.

Молодь любить одягати моторошні костюми, вирізати гарбузи та відвідувати тематичні вечірки в різних місцях. Роздрібні торговці пожинають плоди, отримуючи високі продажі гарбузів, костюмів та сувенірів на тему Геловіну. Також карамелізовані яблука, традиційні ласощі під час свята, розлітаються з полиць у міру святкувань.

Карамелізовані яблука - традиційні ласощі на Геловін у Польщі
Карамелізовані яблука – традиційні ласощі на Геловін у Польщі / Фото Marsteller

У Польщі Геловін збігається з християнським святом Дня всіх святих, важливим святом у польському церковному календарі, нарівні з Різдвом і Великоднем. Історично День всіх святих спочатку відзначався у травні, однак у 800 році дата була перенесена на 1 листопада. Ця зміна сприяла інтеграції язичницьких звичаїв у християнську традицію.

Крім того, 2 листопада католицька церква визначила як День мертвих, що перегукується з давньоримським святом Фералії. В результаті язичницькі ритуали й традиції не тільки збереглися, але й переплелися з католицьким святкуванням Дня всіх святих.

Геловін і Дзяди: польська традиція У польській культурі дохристиянське свято Дзяди слугувало попередником сучасного Геловіну, зосереджуючись на вшануванні пам'яті померлих предків. Традиційно відзначаючись в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, Дзяди були пов'язані з вірою в те, що душі померлих повернуться, щоб відвідати свої родини. Ритуали включали вітання цих духів у домівках, пропонування їжі та напоїв, а також розпалювання вогнищ, щоб допомогти їм у їхній подорожі.

Хоча Дзяди має багато спільного з Геловіном, воно більш чітко зосереджене на духовності та культурній спадщині.

  • Італія

1 листопада по всій Італії відзначається День всіх святих, присвячений вшануванню мучеників і святих Католицької Церкви. Ця подія відзначається з 4 століття нашої ери й приваблює сім'ї по всій країні, щоб взяти участь у різних традиціях.

Наступний день, 2 листопада, відомий як Giorno dei Morti, або День мертвих. Сім'ї зазвичай збираються разом, щоб пом'янути своїх близьких і відвідати церковні служби.

Святкування Дня мертвих в Італії
Святкування Дня мертвих в Італії / Фото Freepik

Ці святкування супроводжуються різними регіональними звичаями. На Сицилії вірять, що померлі відвідують вихованих дітей і приносять їм солодощі або невеликі подарунки. Тим часом у регіоні Ломбардія на кухні часто залишають вазу з водою, що символізує гостинність для духів, які можуть захотіти втамувати спрагу.

  • Мексика

1 та 2 листопада Мексика оживає під час святкувань El Dia de Muertos – знаменного свята, присвяченого вшануванню померлих. На відміну від Геловіну, який часто асоціюється з моторошною тематикою, El Dia de Muertos – це свято, де сім'ї вшановують пам'ять своїх померлих близьких. Це час, коли вважається, що духи померлих повертаються до своїх земних домівок.

За давньою традицією, сім'ї створюють вівтарі у своїх домівках, прикрашають різноманітними декораціями й свічками, цукерки, квітами, фотографіями та улюбленими стравами і напоями померлого, прісною водою. Крім того, сім'ї прибирають могили померлих родичів.

Парад на День мертвих у Мексиці
Парад на День мертвих у Мексиці / Фото AFP

Звичайно, відбуваються і численні карнавали та костюмовані вечірки, які запрошують учасників одягнути свої найвигадливіші вбрання. Ключовою традицією цього процесу є створення солодощів у формі скелетів, черепів та інших моторошних фігур. Також особливим атрибутом свята є помаранчеві чорнобривці – квіти мертвих.

Тож на честь Геловіну проводять різні заходи в кожному куточку світу. Найважче завдання – обрати найцікавіше свято чи традицію для мандрівки.

Теги за темою
Туризм
Джерело матеріала
loader
loader