Для всіх наших дорогих та шановних читачів, які мають відношення до отримання пенсійних виплат, є дуже важлива інформація. Часто органи Пенсійного фонду щодо призначення пільгових пенсій спираються не так на старий, але в новий закон. Важливо з'ясувати, а до чого це призводить в результаті.
Так, до фахівців консультаційного відділу "На пенсії" звернувся пенсіонер Костянтин із Дніпропетровської області: "У мене 15 років стажу провідної професії та 8 років стажу підземного машиніста електровоза. Чи мають ці два види стажу якийсь взаємозалік?".
Давайте розбиратися, що йому відповіли фахівці.
Про провідні посади та підземний стаж
Очевидно, що йдеться про право на дострокове призначення пенсії. Але щоб відповісти на це невелике питання, потрібно розібратися у низці законодавчих тонкощів.
Почнемо. Із 1992 року в Україні діяв Закон «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 5 листопада 1991 року. Стаття 14 цього закону передбачала, що частина шахтарів та металургів може претендувати на пенсію незалежно від віку за наявності не менше 25 років стажу на таких роботах (схожий принцип із пенсіями за вислугу років). У той же час працівники провідних професій на цих роботах могли претендувати на дострокову пенсію за наявності лише 20 років гарячого стажу. До провідних професій відносять, зокрема працю робітників очисного вибою, прохідників, забійників на відбійних молотках та машиністів гірничих виїмкових машин.
Виходячи з цієї норми права на пенсію незалежно від віку в конкретному випадку немає, адже немає ні 20 років стажу на провідних посадах, ні 25 років підземного стажу в цілому. У цьому випадку можна претендувати лише на пенсію у 50 років, що передбачено статтею 13 зазначеного закону для тих, хто відпрацював за списком №1, не менше 10 років. Принаймні так сьогодні це трактують у Пенсійному фонді.
Що таке взаємозалік?
Однак протягом щонайменше двох десятків років при визначенні права на дострокову пенсію за нормами статті 14 зазначеного закону органами Пенсійного фонду застосовувалося Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення №8 від 20 січня 1992 року.
Відповідно до нього, пенсія незалежно від віку може призначатися за наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та у металургії з віднесенням до нього кожного повного року роботи провідних професій за 1 рік та 3 місяці. У таких обставинах право на пенсію у зазначеному випадку могло б настати вже сьогодні. Бо за кожен із 15 років на провідних посадах до пільгового стажу додатково віднесли б ще 45 місяців, до яких додається ще 8 років стажу машиніста електровоза підземного (ця посада не є провідною, але є в переліку, що дає право на призначення пенсії незалежно від віку при 25 років підземного стажу, і в цьому випадку зараховується в одинарному розмірі). Завдяки такому взаємозаліку 23 роки пільгового стажу перетворюються на більш ніж 26 років, коли достатньо лише 25. Таким чином було призначено чимало дострокових пенсій. Ще раз наголосимо, що подібна практика існувала багато років.
Що пішло чи не так?
Вказане вище роз'яснення Мінсоцзабезпечення від 1992 року стосується безпосередньо статті 14 Закону «Про пенсійне забезпечення». Однак у 2017 році норми зазначеного закону про пільгові пенсії було перенесено до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З того часу стаття 14 старого закону фактично продубльована майже так само у новій статті 114 сучасного закону.
Отже, органи Пенсійного фонду під час призначення пільгових пенсій спираються тепер не на старий, а на новий закон. Тепер вони мають хорошу причину не застосовувати старе роз'яснення, бо воно стосується іншого закону.
Більше того, сучасне Міністерство соціальної політики відхрещується від вказівок, затверджених попередниками у 1992 році. Наразі вони наполягають на тому, що старе роз'яснення колишнього Міністерства соцзабезпечення не є нормативно-правовим актом і має рекомендаційний характер.
Не врятував навіть суд
Під час підготовки цього матеріалу у нас виникла низка додаткових питань. Ми змогли зв'язатися з нашим читачем і дізналися, що Пенсійний фонд відмовив йому у призначенні дострокової пенсії саме через незастосування того самого Роз'яснення №8. Крім цього, до пільгового стажу безпідставно не було враховано час навчання за спеціальністю та не було розглянуто можливість віднести до шахтарського стажу період військової служби, коли чоловіка у 2022 році мобілізували до лав Збройних сил фактично з шахти.
Після відмови у призначенні пенсії Костянтин звернувся до суду, який також програв. Суд прийняв бік Пенсійного фонду і не врахував, що інші колеги заявника змогли перед цим оформити пенсію саме на підставі вказаного вище старого роз'яснення Мінсоцзабезпечення.
Сам чоловік скаржиться, що йому дістався слабкий адвокат і не може змиритись ні з діями Пенсійного фонду, ні з рішенням суду. Втім, коли суд програно, то будь-які наші поради, на жаль, майже втрачають сенс. Спробувати оформити шахтарську пенсію до досягнення 50 років можна хіба що після подання повторної заяви з урахуванням можливості віднести до пільгового стажу період військової служби у особливий період.
Раніше повідомлялося, осінь в Україні змінює свій курс: мокрий сніг і похолодання на підході.
Також, на каші вже не заощадиш: стрімке подорожчання бакалії б'є за харчовими звичками українців.