Як судять тих, хто попереджає у месенджерах про співробітників ТЦК та допомагає уникнути повісток
Як судять тих, хто попереджає у месенджерах про співробітників ТЦК та допомагає уникнути повісток

Як судять тих, хто попереджає у месенджерах про співробітників ТЦК та допомагає уникнути повісток

Як судять тих, хто попереджає у месенджерах про співробітників ТЦК

Журналісти видання «Слідство.Інфо» з’ясували, що з початку повномасштабного вторгнення 57 адміністраторів та учасників телеграм- чи вайбер-спільнот, де повідомляли про те, куди прийшли військові ТЦК, отримали вироки. Правоохоронці вважають, що таким чином обвинувачені допомагали ухилятися від служби чоловікам мобілізаційного віку, яким могли вручити повістки. Семеро обвинувачених отримали свої вироки у жовтні 2024-го. До в’язниці ніхто з них не потрапив, адже їм дали іспитові строки.

Журналісти «Слідства.Інфо» проаналізували судові рішення з державного реєстру та виявили, що від початку повномасштабного вторгнення та до кінця жовтня 2024-го було засуджено 57 українців, які писали у вайбері та телеграмі про те, де стоять військові ТЦК, які роздають повістки. Частина з обвинувачених — адміністратори таких чатів чи каналів, а один із них попереджав про ТЦК у персональному листуванні зі знайомим.

Ще двоє фігурантів потрапили під суд через те, що публікували відео в соцмережі «Тік-токі», які знімали блокпости з військовими ТЦК. Також покарання присудили чоловіку, який взимку 2024 року розмістив відео про ТЦК на Нивках у Києві в YouTube.

«Не попадайтесь, друзі. Будьте обережні», — російською застерігає засуджений. 

Адміністраторів спільнот судять не лише за поширення забороненої інформації, а й за те, що не видаляють коментарі інших

Журналісти «Слідства.Інфо» докладніше проаналізували 7 вироків, які винесли в різних регіонах України у жовтні 2024 року. Наприклад, Віталій С. із Гайворона, що на Кіровоградщині, від травня 2024-го адміністрував один із місцевих телеграм-каналів. У цьому каналі люди повідомляли про те, де і коли у Гайвороні та населених пунктах неподалік працюють співробітники ТЦК. Таку інформацію маскували під повідомлення начебто про погоду.

«Велика біла хмара. Під зав`язку набита громом. Поїхала тільки що в сторону села Гайворон».«На вокзалі 2 хмаринки стоять, зупиняють!». «На Соломію справжні хмари насуваються і гримить». «Хмаринка зависла біля перукарні Наталі (та, що біля паровозу)».

Приклади повідомлень у телеграм-чатах

Сторона обвинувачення вирішила, що Віталій, як адміністратор каналу, мав можливість заборонити писати повідомлення, що перешкоджають ТЦК, а також видаляти з каналу людей, які це роблять. Однак Віталій не робив цього, завдяки чому чоловіки мобілізаційного віку мали можливість уникнути отримання повісток у певних місцях.

Вирок суду у жовтні 2024-го отримав також власник вайбер-спільноти «Повістки Снятин Косів р-н» Микола А. Чоловік розмістив 15 повідомлень, вказавши на місця, де працювали співробітники ТЦК. У налаштуваннях групи Микола приховав мобільні номери усіх її учасників, що, на думку слідства, вказує на те, що обвинувачений усвідомлював незаконність своїх дій та не хотів, аби його викрили. При цьому, самому Миколі мобілізація не загрожувала — згідно з матеріалами справи, він є студентом й навчається на денній формі.

Залишати повідомлення про місця вручення повісток у вайбер-спільноті міг будь-хто з учасників, а обвинувачений (як адміністратор) їх не видаляв та не забороняв поширювати таку інформацію.

Водночас судити можуть не лише адміністраторів таких спільнот, а і її учасників. Наприклад, у поле зору правоохоронців потрапив житель Ніжина на Чернігівщині Григорій А., який в одну із місцевих вайбер-груп (що налічує близько 5 тисяч учасників) відправив щонайменше 5 голосових повідомлень про те, де стоять представники ТЦК.

Які покарання отримують адміністратори спільнот, що допомагають уникнути повісток

Фігурантів, які пишуть у мережі про переміщення військових ТЦК чи вказують на місця, де вони працюють, судять за частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу України «Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань». Відповідно до закону, порушення цієї статті карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Утім, реального терміну ніхто серед тих, кого судили у жовтні, не отримав. Суди у різних регіонах України (вироки яких проаналізували журналісти «Слідства.Інфо») на підставі статті 75 КК України звільняли обвинувачених від відбування покарання з випробуванням та встановлювали їм іспитові строки.

Це означає, що фігуранти не опиняться у в’язниці, якщо впродовж цього строку (що може становити від 1 до 3 років) не вчинять нового злочину та виконуватимуть певні обов’язки. Одного з тих, кому винесли вирок у жовтні, зобов’язали сплатити штраф у розмірі 170 тисяч гривень. Усі фігуранти, які отримали покарання у жовтні, визнали свою провину та розкаялися.

Про затримання людей, які можуть бути причетними до розповсюдження інформації про ТЦК, час від часу повідомляють у пресслужбі Служби безпеки України. Наприклад, 30 жовтня стало відомо, що про підозру повідомили ще шістьом людям із Прикарпаття, Дніпропетровщини та Львівщини.

Автор: Владислава Кобко

Джерело: «Слідства.Інфо» 

Tweet
Джерело матеріала