Мешканець Івано-Франківської області, засуджений за виправдовування збройної агресії РФ, висловив бажання виїхати до Росії в рамках державного проєкту з обміну колаборантів на українських полонених «Хочу к своим». На сайті проєкту повідомляється про нового кандидата на обмін – жителя селища Верховина Івана Мартищука, якого у 2023 році кіберфахівці СБУ викрили за поширення проросійської пропаганди в соціальних мережах.
Правоохоронці встановили, що Мартищук активно поширював у Facebook агітаційні матеріали з TikTok, використовуючи хештеги #ZOV, #россия, #запутина, а також розповсюджував контент, пов’язаний з ПВК «Вагнер». Під час проведення слідчих дій у його мобільному пристрої виявили листування з проросійськими повідомленнями, зокрема: «Привет с Донбасса, брат», «Удачи вам, братья. Слава России».
Відповідно до матеріалів судової справи, обвинувачений намагався пом’якшити свій вирок: просив суворо не карати, оскільки не знав, що за інтернет можна «нести відповідальність», зазначив, що любить Росію та українців і хоче, щоб люди не ворогували, «триколор» на своїй сторінці у Facebook він виставляв, потім видаляв, але той якось сам з’являвся знову.
У квітні 2024 року суд призначив Мартищуку покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі за глорифікацію учасників збройної агресії Російської Федерації. Під час судового розгляду підсудний визнав свою провину.
Варто зазначити, що Мартищук – не єдиний мешканець Івано-Франківщини, засуджений за виправдовування російської агрексії, який виявив бажання податися на обмін та виїхати до РФ. Раніше аналогічні заяви до проєкту «Хочу к своим» подали Ванда Покорна з Калуша (вона виготовляла та поширювала матеріали, що містили виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України) і Петро Гресько з Івано-Франкцівська (розміщував в «Однокласниках» публікації та дописи, що містили виправдовування збройної агресії РФ проти України, глорифікацію осіб, які здійснювали збройну агресію проти України).
Проєкт «Хочу к своим» функціонує під егідою Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за підтримки ГУР, СБУ та Секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини. Основною метою ініціативи є сприяння обміну засуджених колаборантів на українських громадян, які перебувають у російському полоні.
Платформа також виконує додаткові функції: надає можливість громадянам України припинити співпрацю з РФ на визначених умовах, дозволяє українцям передавати інформацію про діяльність російських агентів та допомагає особам, які мають намір виїхати до Росії, здійснити цей процес легально.
Фото: Іван Мартищук/сайт проєкту «Хочу к своим»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.