Українці все менше готові терпіти війну ще довгий час – дослідження
Українці все менше готові терпіти війну ще довгий час – дослідження

Українці все менше готові терпіти війну ще довгий час – дослідження

Українці все менше готові терпіти війну ще довгий час – дослідження

В суспільстві зростає невизначеність, але більшість готові до труднощів.

В Україні зменшилась частка людей, які готові терпіти війну стільки, скільки потрібно. Тим не менше 63% українців стверджують, що вони готові продовжувати терпіти труднощі, йдеться в соціологічному дослідженні Київського міжнародного інституту соціології.

Соціологи зазначають, що частка готових терпіти труднощі стільки, скільки потрібно, зменшилась на 10%, однак  з 3% до 6% стало більше тих, хто говорить про можливість потерпіти 1 рік, та відразу з 4 до 12% побільшало тих, кому важко відповісти на це питання.

Особливо змінились погляд людей на сході країни, і в певній мірі на півдні. Якщо на півдні тих, хто говорить про можливість витримати умовно довгий період (рік чи скільки буде треба) поменшало  з лютого цього року з 71% до 57%, то на сході  у лютому 73% говорили про умовно довгий період можливостей.  Зараз же, за оцінками соціологів,  48% готові терміти доволі довго. З них 38% готові терпіти стільки, скільки треба буде, та ще 10% кажуть про рік. Натомість 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період, а також з 5% до 16% стало більше тих, хто не визначився із думкою.

На заході і в центрі теж є зростання невизначеності, але населення цих регіонів зберігає доволі високу впевненість у своїх можливостях.

Також соціологи запитали українців, чи згодні вони з твердженнями, що Росія вичерпує власні ресурси, чи дотримуються думки, що РФ готова воювати ще тривалий час.

Соціологи зазначають, що погляди на це питання за рік серед українців майже не змінились. Так, станом на жовтень 2024 року 47% українців вважають, що Росія має достатньо ресурсів для тривалої війни проти України, а 46%, навпаки, вважають, що Росія вичерпує запаси своїх ресурсів.

Поділ є рівномірним майже у всіх регіонах, хоча на заході трохи більше тих, хто вважає, що Росія все-таки вичерпує свої ресурси, а найбільшими песимістами є жителі півдня.

Серед тих, хто вірить у безмежні ресурси Росії, менше і тих, хто вважає, що із Західної підтримкою можна досягти успіху – 71% проти 92% серед тих, хто вважає, що Росія вичерпує свої ресурси.

Також соціологи вказують на зв’язок між оцінкою міцності Росії та власної готовності терпіти війну. Так, серед тих, хто вірить, що Росія вичерпує ресурси, 77% готові терпіти стільки, скільки треба (і загалом 82% готові терпіти умовно довгий період).

Водночас серед тих, хто вірить у безмежні ресурси Росії, 52% готові терпіти стільки, скільки треба. Хоча навіть серед них 28% говорять про умовно короткий період декілька місяців-пів року.

Також соціологи вказують, що готовність терпіти війну заради перемоги є доволі високою не залежно від статі чи віку опитаних.

Опитання проведено впродовж 20 вересня-3 жовтня 2024 року Київським міжнародним інститутом соціології методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) серед 989 респондентів. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% - для показників, близьких до 10%, 1,8% - для показників, близьких до 5%.

Джерело матеріала
loader
loader