Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища
Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища

Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища

Зонд Ейнштейна (Einstein Probe) виявив загадковий об’єкт, який спалахує в космосі подібно до феєрверку та зникає за лічені секунди.

Відключайте рекламу - підтримуйте ITC! Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 1

Науковці з Китайської академії наук припускають, що це може бути новий тип астрономічного явища, який допоможе краще зрозуміти екстремальні процесиЗонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 2Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 3Екстремальні процеси — це надпотужні космічні явища, під час яких температура сягає мільйонів градусів, тиск у мільярди разів перевищує земний, а швидкості наближаються до швидкості світла. До них належать вибухи наднових зір, поглинання речовини чорними дірами та зіткнення нейтронних зір. у Всесвіті.

Перехідне космічне явище EP240408a зафіксували 8 квітня 2024 року під час планового сканування неба. За 12 секунд яскравість спалаху в рентгенівському спектріЗонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 4Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 5Рентгенівський діапазон/спектр — частина електромагнітного випромінювання з дуже короткими хвилями. У космосі його випромінюють надзвичайно гарячі об'єкти або ті, де відбуваються потужні вибухові процеси. зросла в 300 разів, що зробило його одним із найпотужніших серед усіх спостережень у цьому діапазоні. Через 10 днів рентгенівське випромінювання з цієї ділянки неба повністю припинилося, залишивши астрономів із безліччю запитань.

Керівник місії Einstein Probe Юань Веймінь (Yuan Weimin) зазначає, що подібне явище могли пропустити інші телескопи через його короткотривалість.

«Це відкриття свідчить, що ми бачили лише верхівку айсберга в розумінні перехідних космічних явищ», — підкреслив науковець.

Зонд Ейнштейна, який відправили на орбіту в січні 2024 року, має унікальну конструкцію. Його головний інструмент — ширококутний рентгенівський телескоп – створений за принципом очей омара, що дає змогу одночасно спостерігати за великою ділянкою неба та отримувати чіткі зображення в рентгенівському діапазоні. За перші місяці роботи супутник виявив 60 підтверджених космічних подій, включно зі спалахами зір, білих карликів і чорних дір.

Окрім загадкового об’єкта, апарат зафіксував потужний гамма-спалахЗонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 6Зонд Ейнштейна зафіксував дивний спалах у космосі — потенційно новий тип астрономічного явища - Фото 7Гамма-спалах — це найпотужніший тип вибуху у Всесвіті, який виникає під час загибелі масивних зір (як, наприклад, при колапсі наднової) або при злитті нейтронних зір. За кілька секунд він вивільняє більше енергії, ніж Сонце випромінює за весь період свого існування, що триває мільярди років. EP240315a на відстані 25,6 мільярда світлових років. Це спостереження відкриває нові можливості для вивчення процесів утворення чорних дір у ранньому Всесвіті.

Керівник відділу астрофізики Університету Лестера (Велика Британія) Пол О’Браєн вважає ці відкриття революційними для науки.

«Можливості Einstein Probe з пошуку та спостереження за рентгенівськими джерелами вже суттєво впливають на наше розуміння Всесвіту», — зазначив астрофізик.

Джерело: Interesting Engineering

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader