Потопити авіаносець ВМС США: як Китай почне світову ядерну війну
Потопити авіаносець ВМС США: як Китай почне світову ядерну війну

Потопити авіаносець ВМС США: як Китай почне світову ядерну війну

Потоплення хоча б двох авіаносців ВМС США призведе до загибелі до 10 тисяч осіб. Як на це дадуть відповідь Сполучені Штати?

У військовій стратегії Китаю передбачено потоплення американських авіаносців — заради домінування в тайванському конфлікті. Це рішення запропонував 2019 року адмірал Лу Юань, розраховуючи на те, що величезні жертви допоможуть запобігти подальшій участі США в конфлікті.

  • Однак такі дії не тільки знищать американський флот, заберуть тисячі життів і обійдуться в мільярди доларів, а й можуть спровокувати ядерну ескалацію.
  • Американські лідери були б змушені піти на рішучі, а можливо, і крайні заходи, що загрожувало б глобальною катастрофою.
  • Ця стратегічна авантюра Китаю, який розраховує на стриманість США в сценарії з високим числом жертв, недооцінює відданість Америки підтримці свого становища і захисту союзників.

Фокус переклав статтю аналітика з національної безпеки National Interest Брендона Дж. Вайхерта про ядерну ескалацію в Тихоокеанському регіоні.

Військова стратегія Китаю передбачає потоплення американських авіаносців

Якщо Китай потопить американські авіаносці, це може спровокувати ядерну війну

Поки військова лихоманка охоплює столиці світових держав, багато хто задається питанням, коли ж вибухне найбільший конфлікт — війна між Китаєм і Сполученими Штатами за долю крихітного демократичного Тайваню.

Це закономірне питання.

Але дехто вважає такий сценарій безглуздою страшилкою, оскільки війна, безсумнівно, буде дорого коштувати обом сторонам, і вони в кінцевому підсумку відмовляться від ідеї воювати одна з одною, щойно стануть очевидні витрати.

Якщо війна все ж таки почнеться, то головним полем бою стануть води поблизу Китаю і Тайваню.

У морській війні Сполучені Штати, найімовірніше, задіють свою найпотужнішу військово-морську платформу — авіаносець. Китай розуміє це. Саме тому китайці витратили більшу частину десятиліття на створення власних систем відмови/заперечення доступу (A2/AD) по всьому регіону, щоб захиститися від загрози з боку американських авіаносців.

Ці мережі A2/AD призначені, щоб тримати американські авіаносці за горизонтом, подалі від будь-якої потенційної зони конфлікту, досить довго, щоб китайська армія встигла забрати свій приз — Тайвань.

Потоплення двох авіаносців

Ще 2019 року адмірал ВМС Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) Лу Юань, один із головних "яструбів" у командуванні китайських збройних сил, заявив, що найкращим способом "вирішити" тайванську кризу на користь Китаю буде потоплення "двох американських авіаносців". Адмірал Лу пояснює: "Найбільше Сполучені Штати бояться зазнати втрат. Що ж, подивимося, наскільки Америка налякана".

Китайські ракети "Дунфен-15"
Фото: "Спутник"

Потоплення двох авіаносців ВМС США призведе до загибелі до 10 тисяч осіб, а також масової втрати обладнання та збитків у десятки мільярдів доларів. Ба більше, двох потоплених (або навіть просто палаючих і пошкоджених) американських авіаносців буде достатньо для Китаю, щоб переконати більшу частину країн глобального Півдня відмовитися від підтримки долара США на користь створення нової світової валюти — долара БРІКС. Зрештою, образ американських авіаносців, знищених китайською зброєю, стане символом остаточного кінця могутності Америки.

Але чи буде це кінцем кризи за участю Китаю? Чи Сполучені Штати вживуть заходів у відповідь? Чи зможуть вони взагалі відповісти?

Жахливий вибір для Америки

Річ у тім, що китайці, які володіють системами A2/AD, вважають, що мають абсолютний стримувальний фактор проти розгортання потужних американських авіаносців у їхньому ближньому зарубіжжі. Американські лідери розуміють, яку загрозу становлять ці системи A2/AD для дорогих і великих палубних авіаносців, що становлять основу надводного флоту ВМС США.

Пекін розраховує, що американці навіть не захочуть ризикувати цими дорогими системами. Якщо мережі A2/AD не вдасться знищити, то Вашингтон триматиме авіаносні сили в резерві, покладаючись на невеликі надводні судна і підводні човни. Незважаючи на небезпеку, китайські військові вважають, що зможуть впоратися з цими загрозами.

Уникнути такої реальності за всяку ціну

Однак знищення або пошкодження авіаносця, внаслідок якого гинуть і отримують поранення тисячі моряків, найімовірніше, викличе бурхливу реакцію з боку американців. Звісно, якщо американці не зможуть розгорнути свої сили досить близько, щоб завдати удару у відповідь по Китаю через його системи A2/AD, то США виглядатимуть ще більш безсилими. Ось тоді в гру вступають такі речі, як ядерна відплата.

Американський авіаносець USS Bataan
Фото: ВМС США

Тут для США відкриваються найпохмуріші перспективи.

Відверто кажучи, жоден американський політик не може дозволити собі нічого не робити перед обличчям такої бійні. Тому, хоча китайці, можливо, і зможуть розгромити американські авіаносці, американці дадуть відповідь на це так рішуче, що китайцям мало не здасться.

Однак не варто сумніватися, що нинішнє керівництво Пекіна є досить зарозумілим, щоб ризикнути таким результатом, зокрема тому, що воно не вважає, що в американців є можливості чи бажання захищати свої інтереси, коли йдеться про брязкання зброєю з боку Китаю.

Про автора

Брендон Дж. Вайхерт — аналітик з національної безпеки National Interest, колишній співробітник Конгресу і геополітичний аналітик, який пише для The Washington Times, Asia Times і The-Pipeline. Автор книг "Winning Space: How America Remains a Superpower", "Biohacked: China's Race to Control Life" і "The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy". Його наступна книга, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, вийде 22 жовтня у видавництві Encounter Books. За Вайхертом можна стежити у Twitter: @WeTheBrandon.

Теги за темою
Китай
Джерело матеріала
loader
loader