Будинок сатани: як виглядає історична будівля в центрі Києва, власник якої "продав душу дияволу"
Будинок сатани: як виглядає історична будівля в центрі Києва, власник якої "продав душу дияволу"

Будинок сатани: як виглядає історична будівля в центрі Києва, власник якої "продав душу дияволу"

Будинок Сироткіна – одна з найкрасивіших будівель в історичному центрі Києва. Це колишній прибутковий будинок, пам'ятка архітектури, історії та монументального мистецтва. Його історію 24 Канал розповідає з посиланням на Київ Цифровий та Вікіпедію.

Зведення найвищого будинку в Києві

Будівлю звели ще в 1902 році. На той час це був найвищий житловий будинок столиці.

Спорудженням будинку у стилі неоренесансу з елементами раннього модерну займалася архітектурна фірма Шимана та Гілевича. Ініціатором будівництва та першим власником будівлі був Павло Григорович-Барський – нащадок відомого архітектора Івана Григоровича-Барського.

На той час найвищою житловою будівлею столиці був 6-поверховий будинок Гінзбурга. Та Павло прагнув перевершити його масштаби, звівши новий найрозкішніший прибутковий будинок у Києві.


Будинок Сироткіна в Києві на початку ХХ століття / Фото з відкритих джерел

"Угода з дияволом"

Однак архітектурні амбіції чоловіка йшли всупереч його фінансовим можливостям. Тому йому довелося брати позики.

За міською легендою, щоб зробити свою мрію реальністю, Григорович-Барський нібито погодився укласти угоду з дияволом, аби той посприяв у будівництві. За це запропонував нечистому не багато не мало – власну душу та обіцянку зобразити його на фасаді свого елітного дому.


Зображення диявола на Будинку Сироткіна / Скриншот з відео

Ще до завершення будівництва Павло був змушений закласти дім, а згодом і продати його, щоб оплатити борги. Пожити в будинку чоловікові так і не вдалося.

З поміччю диявола чи без будинок таки став найвищим у Києві. Його висота – 42,5 метра.

Новим власником будівлі став Олександр Сироткін.


Як Будинок Сироткіна виглядає зараз / Фото Вікіпедії

Що було у Будинку Сироткіна

Після відкриття у будинку були магазини, аптека, мебльовані кімнати "Палермо" та окремі розкішні квартири. Крім того, там працювала столична кондитерська "Маркіза". Після приходу до влади більшовиків будинок націоналізували. Згодом там з'явився ресторан.

У другій половині XX століття житлові приміщення почали поступово руйнуватися. Кажуть, архітектор Карл Шиман не мав відповідної для своєї посади освіти, тому виконав роботу не надто якісно.

Мешканців відселили для проведення капітального ремонту. Однак грошей на те, аби все провести вчасно та швидко, бракувало. А в 1992 році у будівлі спалахнула пожежа, яка знищила частину інтер'єру.

Лише наприкінці 1990-х років реконструкцію фасадів таки вдалося провести. У 2000-х у будинку хотіли облаштувати 5-зірковий готель. Однак оскільки за містобудівними законами у цій будівлі не можна було зробити басейн, готель понизили до 4 зірок. Згодом процедуру відновлення будівлі заморозили.

Історія Будинку Сироткіна: дивіться відео

Джерело матеріала
loader
loader