Вже пройшов рівно 81 рік з моменту звільнення української столиці з фашистської окупації. Детальніше про визволення Києва під час Другої світової війни – розповість LifeStyle24.
День визволення Києва від німецько-фашистських загарбників
З початку вересня 1941 року й по листопад 1943 року Київ був під окупацією німецьких фашистів. 778 днів цю територію контролювали загарбники. Береги річки Дніпро були особливо важливими для німців, тому ті вирішили створити стратегічний оборонний рубіж "Східний вал". Там війська захищали власні сили та тримали оборону.
Найважливіші бої за Київ відбувалися наприкінці вересня та на початку жовтня 1943 року. Операцію зі звільнення столиці сильно прискорював Йосип Сталін через наближення 7 листопада – річниці Жовтневої революції, державного перевороту в Росії.
1 листопада 1943 року почалася битва за столицю. Радянські війська пішли в наступ з Букринського плацдарму, щоб відвернути увагу ворога від Києва. Після 40-хвилинної артпідготовки, 3 листопада численна кількість бійців почала активно знищувати оборону німців. До вечора того ж дня радянські війська просунулися на 5-12 км. 4 і 5 листопада в бій вступила танкова армія, завдяки чому через два дні бійцям 1-го Українського фронту вдалося зайти в Київ. О 4 годині ранку радянські генерали впевнилися в тому, що опір ворога був зламаний, тому вже 6 листопада ті оголосили про визволення Києва від німецько-фашистських загарбників.
Битва за Київ у 1943 році / Фото ArmyInform
Втім, під час кривавих і жорстоких битв загинула чимала кількість радянських військових. За даними Українського інституту Національної пам'яті, своє життя віддали понад 400 тисяч бійців. Однак цього можна було б уникнути, якби не прагнення Йосипа Сталіна повернути столицю до річниці Жовтневої революції.
Звільнення Києва було частиною битви за Дніпро, однієї з найкривавіших та наймасштабніших військових операцій за всю історію. У ній брали участь близько 4 млн осіб з обох сторін, а кількість загиблих сягає понад 2 мільйони людей. Вигнання німців зі столиці зіграло важливу роль у ході Другої світової війни, але ця перемога дорого коштувала Радянському союзу. Так, українці звільнилися з однієї окупації й потрапили в зовсім іншу, яка протривала аж до 1991 року.