Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року
Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року

Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 6 листопада 2024 року.

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням

  1. У Кремлі розчаровані виборами у США.
  2. Чим відповість Трамп на російську «дедоларизацію».
  3. Де Путін шукатиме нових «ландскнехтів».
  4. Черговий фейк про «українські звірства на Курщині».

У Кремлі розчаровані виборами у США

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, Кремль одразу заявив, що «не має ілюзій» стосовно нього, оскільки «американська еліта, незалежно від партійної приналежності, дотримується антиросійських установок і лінії на стримування Москви».

МЗС РФ наголошує, що «Росія працюватиме з новою Адміністрацією, коли вона «пропишеться» в Білому домі, жорстко відстоюючи російські національні інтереси та орієнтуючись на досягнення всіх поставлених цілей спеціальної військової операції».

Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року - Фото 1

Ця заява свідчить про щонайменше дві речі. По-перше, що б там Трамп не розповідав про свої плани по «припиненню війни протягом 24 годин», Москва НАСПРАВДІ не налаштована на мирне врегулювання, хіба що у вигляді капітуляції Києва. Саме тому Путін і не привітав Трампа, принаймні офіційно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показова реакція Москви на спробу вбивства Трампа

По-друге, Москва відверто розчарована тим, що вибори не занурили США у внутрішній хаос. Саме на такий розвиток подій натякали не лише відомі «американісти» на кшталт Медведєва, а й МЗС РФ. У своїй заяві від 6 листопада відомство заявило про «глибокий громадянський розкол в США» і висловило майже неприховане сподівання, що «повернення Трампа може підстьобнути посилення внутрішньої напруженості та озлоблення протиборчих таборів»

Але йдеться не лише про заяви. Для того, щоб спровокувати внутрішній конфлікт у США Росія розгорнула агресивну багатомісячну кампанію із дезінформації

А по-третє, у Кремлі пам’ятають, що саме за попередньої каденції Трампа США почали продавати Україні летальну зброю, зокрема легендарні «Джавеліни». І саме тоді США стали активно протидіяти будівництву російського газопроводу «Північний потік — 2», на який Москва покладала величезні надії.

Тому російська пропаганда, святкуючи поразку Гарріс, одночасно просуває антитрампівський наратив. «Виродки з США», «англосаксонські недоноски», «вашингтонські трупоїди» — такою істеричною лайкою рясніють останні дописи Медведєва. В хід вже пішли прямі погрози: мовляв, якщо Трамп захоче закінчити війну в Україні, то «закінчить як Джон Кеннеді».

Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року - Фото 2

Чим відповість Трамп на російську «дедоларизацію»

Але мова не лише про війну. Навряд чи Трамп буде у захваті від спроб Москви підштовхнути світ до дедоларизації. Приміром, зовсім нещодавно голова МЗС РФ Лавров заявив, що «долару, як світовій резервній валюті підписано вирок»

Цьому наративу вже багато років, проте реальні досягнення Москви в цьому напрямі НАСПРАВДІ мізерні. Наприклад, згідно зі статистикою міжнародної платіжної системи SWIFT, частка долара у світовій торгівлі 2024 року сягнула 12-річного максимуму: у серпні в американській валюті відбувалося 49,07% всіх транзакцій світу.

Для порівняння: на кінець 2023 року ця частка становила 47,5%, на кінець 2022 року — 41,9%, а на початку 2014-го — взагалі 38,8%. Таким чином, впродовж останнього десятиліття долар почувається цілком непогано. На відміну від російських пропагандистів, яким щороку доводиться вигадувати нові ознаки невідворотного краху американської валюти.

Не виключено, що у відповідь на таку риторику і дії Москви Трамп ще активніше працюватиме над дедоларизацією Росії. Що не кажи, а досвід в антиросійських санкціях у нього дуже великий.

Де Путін шукатиме нових «ландскнехтів» 

А поки Росія думає, як далі жити з Трампом, її ресурси для війни з Україною НАСПРАВДІ вичерпуються. Так, на 987-й день «спеціальної воєнної операції» армія окупантів встановила чергові рекорди з втрати власної військової техніки та «гарматного м’яса».

Протягом жовтня 2024 року Росія втратила більше бронемашин, літаків, гелікоптерів та іншої техніки, ніж у будь-який місяць із жовтня 2022 року, коли окупанти тікали з Харківщини. За підрахунками Oryx, з 1 жовтня поточного року російська армія втратила 695 одиниць техніки, зокрема: 253 БМП, 103 танки, 41 БТР, чотири літаки (два Су-25 і два Су-34), один гелікоптер (Мі-28). Для порівняння, у вересні втрати російської техніки становили 547 одиниць, у серпні — 434, у липні — 584, у червні — 576.

«Кремль явно готовий проміняти техніку і війська на територію», — зауважує Forbes. Прикладом такої тактики видання називає наступ російських підрозділів на маленьке село Іллінка (північніше Вугледара), під час якого окупанти втратили десятки БМП-3, БМП-2 і МТ-ЛБ.

Що ж стосується живої сили, то ексглава «ДНР» Олександр Бородай підтвердив автентичність нещодавно оприлюдненого скандального аудіозапису, на якому він заявив, що російських добровольців «купують як м’ясо». Публікацію запису Бородай назвав «підлим вчинком»: мовляв, «ця розмова не була розрахована на те, щоб лякати бідного російського обивателя».

Бородай абсолютно цинічно називає так званих «героїв СВО» «зайвими людьми» і «соціальним баластом», який Росія без жалю скидає в Україні. Контрактників, які йдуть заради мільйонних виплат, він називає «ландскнехтами» (найманцями) — бідними і вже немолодими людьми, які не змогли влаштуватися в мирному житті. Тому «цивільні піджаки» розглядають їх як «піхоту другого сорту» і як тих, хто «не має великої цінності».

Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року - Фото 3

Отже, не дивно, що Путіну доводиться просити у Кім Чен Ина не тільки снаряди, а й солдатів. Своїх «ландскнехтів» у нього все менше.

Черговий фейк про «українські звірства на Курщині»

Щодо Курської області, то паралельно з «вбивством родичів Шакіри та Ескобара», російські фейкороби продовжують натхненно «клепати» новини про «звірства бійців ЗСУ над місцевими мешканцями».

Так, нещодавно у медіапросторі з’явилося фото тіл, присипаних землею, із супровідним підписом: «На фотографії одне з сіл, звільнених 61-ю ОМБр у Курській області. У ямі ж лежать дід і його онук, які вирішили чинити нам опір. Продовжуємо винищення орків. Слава Україні!». 

«Один з українських нацистів… вирішив, що буде чудовою ідеєю «похвалитися» своїми звірствами на весь інтернет», — коментують цю фальшивку в Z-каналах.

Чому Путін не має ілюзій щодо Трампа: дайджест пропаганди за 6 листопада 2024 року - Фото 4

НАСПРАВДІ ж вперше цей знімок опублікував проєкт «Ціна держави» аналітичного центру «CASE Україна» у фейсбуку. У дописі оголошено збір на купівлю автомобіля «для ефективнішого виконання бойових завдань», а на фото зображені тіла літньої жінки та її сина із села, «звільненого бійцями з 61-ї бригади». У дописі чітко вказано, що це «наслідок ординської присутності», себто російської окупації населеного пункту. Аналіз скриншота, який поширюють Z-ресурси, свідчить, що для його створення оригінальна публікація була відредагована у браузері через зміну коду сторінки. 

Такі невигадливі, але вкрай цинічні фейки потрібні Кремлю не лише для того, щоб стимулювати підтримку «СВО» серед росіян. У такий спосіб Москва намагається заглушити інформаційний ефект від власних — не вигаданих, а реальних і доведених — злочинів проти цивільного населення України. І чим більше таких злочинів чинять окупанти, тим більше «розіп’ятих курських хлопчиків» вигадуватиме кремлівська машина брехні.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader