Дослідники виявили, що пластикове забруднення зачіпає всі системи планети, впливаючи на клімат, екосистеми, біорізноманіття, океан і людей.
Понад 150 років тому люди вперше винайшли пластик і відтоді він став справжньою проблемою для планети: його мікрочастинки вже було виявлено у воді, повітрі, ґрунті, тілах усіх живих істот і навіть у диханні дельфінів, пише The Guardian.
Новий аналіз учених показує, що пластикове забруднення проникло так глибоко у "вени Землі", що буквально змінює процеси всієї планети, посилюючи зміну клімату, втрату біорізноманіття, закислення океану, використання прісної води та ґрунту. Крім того, пластикове забруднення зачіпає і здоров'я всіх живих істот на планеті, зокрема й людей.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Тому вчені наполягають, що пластик уже не можна розглядати лише як проблему відходів. Дослідники закликають розглядати пластик, як продукт, що завдає шкоди екосистемам і здоров'ю людини.
Аналіз було опубліковано за кілька днів до початку фінальних переговорів у Південній Кореї щодо узгодження юридично обов'язкового глобального договору про скорочення забруднення пластиком. Прогрес у цьому напрямку був ускладнений через суперечки про необхідність скорочення виробництва пластику.
Статистика вказує на те, що лише у 2022 році було вироблено щонайменше 56 мільйонів тонн пластику, при цьому лише 9% цього матеріалу переробляється в усьому світі. Залишок спалюють, відправляють на звалища або осідає там, звідки може потрапити в навколишнє середовище. Дослідження показують, що крихітні частинки мікропластику вже можна виявити всюди: від Евересту до найглибшої точки океану — Маріанської западини.
У новому дослідженні вчені вивчили забруднення пластиком, а також вплив цього матеріалу на навколишнє середовище, добробут і здоров'я людини. Тепер автори аналізу закликають світовий уряд розглядати забруднення пластиком не просто як проблему відходів, а й зважати на те, що таке забруднення буквально впливає на всі системи Землі.
На думку провідної авторки статті Патрісії Вільяррубія-Гомес зі Стокгольмського центру стійкості, сьогодні людству необхідно враховувати повний життєвий цикл пластику: від видобутку викопного палива і виробництва первинного пластикового полімеру.
Під час дослідження команда виявила, що забруднення пластиком, по суті, змінює процеси всієї системи Землі, впливаючи на всі нагальні глобальні екологічні проблеми, зокрема:
- зміна клімату;
- втрата біорізноманіття;
- закислення океану;
- використання прісної води та ґрунту.
У сучасному світі проблему пластику часто розглядають лише з боку відходів. Однак більшість одноразових пластиків, близько 98%, виробляються з викопного палива. Дані за 2021 рік показують, що 7 найбільших компаній виробників пластику працюють на викопному паливі. При цьому лише крихітна частина цього пластику дійсно переробляється.
Вчені дійшли висновку, що рішення, які ми прагнемо розробити, повинні розглядатися з урахуванням цієї складності, охоплюючи весь спектр безпеки й стійкості для захисту людей і планети.
Раніше Фокус писав про те, що вперше в історії сміття на пляжах Землі будуть виглядати з космосу.