Китай розробив прототип реактора для атомного авіаносця – AP
Китай розробив прототип реактора для атомного авіаносця – AP

Китай розробив прототип реактора для атомного авіаносця – AP

Китай розробив прототип реактора для атомного авіаносця – AP

На разі такі кораблі є лише в США та Франції.

Китай збудував наземний прототип ядерного реактора для великого надводного військового корабля, що свідчить про прогрес країни на шляху до будівництва  першого атомного авіаносця, пише Associated Press, посилаючись на супутникові знімки та урядові документи.

Військово-морський флот Китаю уже є найбільшим у світі за кількістю, і він швидко модернізується. Додавання атомних носіїв до флоту країни стане важливим кроком у реалізації амбіцій Китаю у здатності кинути  виклик Сполученим Штатам на воді.

Будівництво атомних носіїв займає більше часу, ніж звичайних, але після запуску вони можуть залишатися в морі набагато довше, оскільки їм не потрібна дозаправка, а на борту є більше місця для палива та зброї для літаків, що розширює їхні можливості. Вони також здатні виробляти більше енергії для роботи своїх систем.

На даний момент атомні авіаносії мають тільки США і Франція. У США загалом їх 11, що дозволяє їм постійно тримати кілька ударних груп, розгорнутих по всьому світу, включно з Індо-Тихоокеанським регіоном. Однак Пентагон дедалі більше стурбований швидкою модернізацією Китаєм свого флоту, включаючи проектування та будівництво нових авіаносців.

Китай у свою чергу наразі має три авіаносії, включаючи новий Type 003 Fujian, який був першим, розробленим і побудованим у Китаї. Зазначається, що робота над четвертим уже ведеться, але не повідомляється, чи буде він на атомній чи традиційній енергії.

Дослідники Інституту міжнародних досліджень Міддлбері в Каліфорнії спочатку досліджували гірську ділянку поблизу міста Лешань у південно-західній китайській провінції Сичуань через підозри, що Китай будує реактор для виробництва плутонію або тритію для зброї. Натомість вони повідомили, що вони визначили, що Китай будує прототип реактора для великого військового корабля.Висновок ґрунтувався на різноманітних джерелах, включаючи супутникові зображення, проектні тендери, кадрові файли та дослідження впливу на навколишнє середовище.

Реактор розміщено в новому об’єкті, побудованому на майданчику, відомому як База 909, яка знаходиться під контролем Інституту атомної енергії Китаю.

Документи свідчать про те, що китайський Інститут 701, який відповідає за розробку авіаносця, закупив реакторне обладнання, «призначене для встановлення на великому надводному військовому кораблі». Призначення проект охарактеризоване як «питання національної оборони», що спонукало зробити висновок, що великий реактор є прототипом для авіаносця наступного покоління.

Ще у 2019 році, коли ходові випробування нового авіаносця Fujian навіть не розпочалися в березні, політичний комісар Військово-морського флоту Народно-визвольної армії Китаю Юань Хуачжі підтвердив будівництво четвертого авіаносця. Відповідаючи на запитання, чи буде він працювати з атомною енергією, він тоді сказав, що «незабаром буде оголошено», але поки що офіційно про такі наміри не оголошували.

Джерело матеріала
loader