"Талібан" розраховує на “перезавантаження” у відносинах із США за президентства Трампа
"Талібан" розраховує на “перезавантаження” у відносинах із США за президентства Трампа

"Талібан" розраховує на “перезавантаження” у відносинах із США за президентства Трампа

"Талібан" розраховує на “перезавантаження” у відносинах із США за президентства Трампа

На кону для талібів, зокрема, доступ до заморожених резервів Центрального банку Афганістану.

Угруповання “Талібан”, яке наразі керує Афганістаном, хоче “перезавантажити” відносини з США на тлі повернення до Білого дому новообраного президента-республіканця Дональда Трампа. Також таліби хочуть отримати доступ до понад дев'яти мільярдів доларів США резервів Центробанку Афганістану, які були заморожені три роки тому, повідомляє Bloomberg.

“Ми прагнемо до нової глави у відносинах з адміністрацією Трампа і хочемо, щоб нова адміністрація Трампа відповіла нам взаємністю”, - заявив голова політичного офісу “Талібану” в Катарі Мохаммад Сухаїл Шахін. 

“Ми хочемо, щоб усі резерви Центрального банку Афганістану були розморожені й повернуті нам”, - додав він.

Встановлення нормальних відносин із США допомогло б талібам отримати міжнародне визнання їхнього уряду, а отримання коштів стало б величезним полегшенням для угруповання, яке перебуває у скрутному фінансовому становищі, намагаючись відновити економіку, зруйновану санкціями та втратою міжнародної допомоги.

США та їхні західні союзники раніше заявляли, що хочуть бачити, як “Талібан” вирішує проблеми з правами людини в Афганістані, вимагаючи, щоб жодна терористична група не процвітала в країні. Але за останні роки ситуація з правами людини в Афганістані лише погіршилася, таліби, зокрема, запроваджують дедалі жорсткіші обмеження проти жінок.

Президент США Джо Байден наказав заморозити мільярди доларів державних резервів Афганістану, що зберігаються в США з серпня 2021 року, і відмовився визнати талібів офіційними лідерами країни. Кілька союзників США "наслідували" цей приклад.

Пізніше Байден погодився розблокувати 3,5 мільярда доларів і передати їх незалежному Афганському фонду в Швейцарії, щоб стимулювати економіку Афганістану, не допустивши потрапляння коштів до рук талібів, а частину — залишити сім'ям жертв терактів 11 вересня 2001 року для судових справ. Невідомо, як працює цей фонд і як він здійснює фінансові операції, коли Афганістан відрізаний від світової фінансової системи.

Хоча кілька країн, включаючи Китай, Пакистан і Росію, приймали представників “Талібану”, формально вони також не визнають уряд талібів, який міжнародна спільнота критикує за порушення прав людини. Торік Китай став першою країною, яка офіційно призначила нового посла в Афганістані після захоплення влади талібами.

Наразі незрозуміло, наскільки реалістичними є сподівання талібів на покращення відносин із Вашингтоном. Адміністрація Трампа виступила посередником в укладенні початкової угоди з талібами про виведення американських військ у 2020 році, відправивши тодішнього держсекретаря Майка Помпео на прямі переговори з керівництвом угруповання в Катар. Але Трамп під час передвиборчої кампанії часто критикував невдале виведення американських військ під керівництвом Байдена, проведене в 2021 році.

Майк Волтц, якого Трамп збирається призначити своїм радником з питань національної безпеки, є ветераном війни в Афганістані. Це також може вплинути на ставлення адміністрації Трампа до “Талібану”.

Джерело матеріала
loader
loader