«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року
«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року

«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року

Аналізуємо брехню російської пропаганди за минулий тиждень.

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останні за 21—27 жовтня, 28 жовтня ― 3 листопада. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.

З 4 по 10 листопада 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 24 дезінформаційних вкиди. Зокрема, впродовж цього часу російські пропагандисти брехали, що в українського військового «зникла нирка», а міністерка соцполітики пояснювала високі пенсії суддів і прокурорів їхньою «юридичною грамотністю». 

«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року - Фото 1

«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року - Фото 2

Брехня про друк української гривні в Польщі

Російські джерела з посиланням на польське видання Gazeta.pl поширювали брехню, що з 20 листопада 2024 року паперові українські гривні нібито почнуть друкувати винятково на території Польщі. Причинами ж такого рішення, за словами пропагандистів, є перебої з електроенергією, брак матеріалів і дороге виробництво національної валюти в Україні. 

«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року - Фото 3

Скриншот пропагандистського допису в соцмережі X

Однак ця «новина» не відповідає дійсності. На сайті Gazeta.pl не поширювали відповідної інформації. До того ж видання випускає матеріали винятково польською мовою, а матеріал, який поширюють росіяни, ― англійською. Ще Gazeta.pl не створює контенту у форматі відео, тоді як джерелом фейку є саме відео. Своєю чергою, ні сам Національний банк України, ні жодне авторитетне медіа не повідомляли про перенесення друку української гривні на територію Польщі.

Продукуючи подібну дезінформацію, російська пропаганда вчергове намагається підірвати довіру до української банківської системи. Раніше ми вже фіксували фейки, що стосувалися Нацбанку України. Зокрема, спростовували інформацію про нібито заборону розрахунку криптовалютою в Україні.

Фейк про те, що український священник назвав Трампа «антихристом»

У російських пропагандистських ресурсах писали й про те, що напередодні виборів президента в США священнослужитель греко-католицького собору в Івано-Франківську під час літургії нібито закликав вірян помолитися за «розсудливість американського народу». Також він нібито сказав, що Дональд Трамп ― «антихрист, диявол» і «з його приходом настане кінець світу». Як «доказ» у своїх дописах пропагандисти додавали відео, на якому священник нібито говорить відповідні речі.

Насправді ж відео, яке поширювали російські пропагандисти, є дипфейком. Це підтвердили на офіційному медіаресурсі Івано-Франківської Архієпархії Української Греко-Католицької Церкви. Для дипфейку фейкороби використали зображення й голос отця Степана Балагури, синкела в справах духовенства та священничих родин Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

Основою для створення дипфейку стала трансляція літургії з Архікатедрального собору за 5 листопада 2024 року ― вона розміщена на платформі YouTube у відкритому доступі. Переглянувши трансляцію, можна додатково переконатися, що священник узагалі не сказав ні слова про Трампа й тим паче не називав його «антихристом» чи «дияволом».

Обман про «зникнення нирки» в українського військового

Ще проросійські ресурси стверджували, що у військовослужбовця ЗСУ, який був поранений під Суджею в результаті атаки російського дрона, українські медики нібито видалили здорову нирку. У відповідних публікаціях пропагандисти посилалися на допис, розміщений на фейсбук-сторінці нібито дівчини українського бійця. У цьому дописі наявна інформація про збір коштів на реабілітацію військового та нібито про те, що в чоловіка «більше немає нирки».

Насправді це ― черговий фейк росіян, що підживлює наратив про нібито існування «чорної трансплантології» в Україні. Пропагандисти відредагували оригінальний допис із фейсбук-сторінки дружини (а не дівчини, як повідомляли фейкороби) українського військовослужбовця.

Так, користувачка фейсбуку Вікторія Пенделюк справді оголосила збір коштів на реабілітацію своєму чоловіку, але не повідомляла про «зникнення нирки» в нього. Якщо порівняти скриншот допису жінки, який поширюють пропагандисти, та справжній допис, то помітно, що оригінальна публікація не містить слів «і в нього більше немає нирки».

«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року - Фото 4

Ліворуч ― відредагований допис, який поширюють пропагандисти. Праворуч ― оригінальний допис

Також якби публікацію редагували, у фейсбуці це було б помітно. При натисканні на три крапки в правому верхньому кутку допису з’явилася б опція «Переглянути історію змін». Деякі публікації жінки дійсно були відредаговані після розміщення, проте в допис з оголошенням збору коштів на реабілітацію чоловіку жодних змін внесено не було. Відповідно, опція «Переглянути історію змін» на ньому не відображається.

«Український священник назвав Трампа “антихристом”». Огляд російської дезінформації за 4—10 листопада 2024 року - Фото 5

Ліворуч ― скриншот допису, який не редагували. Праворуч ― скриншот допису, який редагували

Окрім того, після поширення цього фейку дружина військового опублікувала новий допис зі спростуванням «новини» про «зникнення нирки» в її чоловіка.

Фейк про заяву міністерки соціальної політики щодо високих пенсій суддів і прокурорів

Також росіяни поширювали нібито цитату міністерки соціальної політики України Оксани Жолнович, згідно з якою отримання високих спецпенсій суддями та прокурорами обумовлено їхньою «юридичною грамотністю».

«Є близько 740 тисяч спецпенсіонерів, виплати яким можуть перевищувати 100—120 тис. грн на місяць. Ці пенсії — давня традиція, ними користуються, зокрема, судді та прокурори. Я не кажу, що вони покидьки. Я кажу, що вони юридично грамотні, та вміють користуватися законом правильно», ― нібито сказала Жолнович.

Проте міністерка не говорила цього. До своїх дописів пропагандисти додають фото Жолнович, яке опублікувало видання Forbes разом із нещодавнім інтерв’ю з нею. В інтерв’ю міністерка згадувала питання спецпенсій, але в іншому контексті. Вона сказала, що окремі особи можуть зловживати спецпенсіями по інвалідності та розкритикувала чинну систему. Також вона додала, що спецпенсії повинні давати лише тим, кому це дійсно необхідно. Однак вона не казала слів, які поширюють пропагандисти.

Цю фейкову цитату поширюють лише деякі користувачі соцмереж, а у медіа з «Білого списку» немає цих слів, хоча подібне виправдання високих пенсій прокурорів і суддів зі сторони міністерки неодмінно викликало б суспільний резонанс.

За інформацією Пенсійного фонду України, станом на жовтень 2024 року 1,3 млн пенсіонерів (12,7%) отримують пенсію вище 10 тис. грн. Статистика ж щодо кількості пенсіонерів із пенсіями у понад 100 тис. грн на сайті фонду на жовтень 2024 року не фіксувалася. Та за інформацією Міністерства соціальної політики, що була надана за запитом «Економічної правди», такий рівень пенсій отримує кілька тисяч колишніх суддів.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader