Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України
Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України

Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України

У 20 музейних закладів культури перемістили більш як 500 тис. музейних предметів з 55 закладів культури і однієї бібліотеки України, які могли втратити через агресію РФ.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.

14 листопада Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей.

З початком повномасштабної війни на тимчасово окупованих територіях мародери розграбували музеї, викрали безліч цінних експонатів. З музеїв Херсона, Мелітополя та інших міст було вивезено тисячі унікальних предметів. Серед них: стародавні артефакти, картини відомих українських художників та предмети побуту різних історичних епох. Багато пам’яток історії було знищено через обстріли. Це значні втрати для української та світової культури.

Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України - Фото 1

Державну частину Музейного фонду України зберігають 651 музей та заповідник (з них: комунальних — 593; державних — 58), та 1078 музеїв, що діють у складі установ, підприємств, організацій та закладів освіти. В музеях станом на початок 2014 року в оперативному управлінні перебувало понад 12 млн музейних предметів державної частини Музейного фонду України.

Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України - Фото 2

На тимчасово окупованих територіях залишається 1,7 млн музейних предметів, які зберігаються у 90 музеях та заповідниках.

За наявною в МКСК інформацією, надісланою обласними військовими (державними) адміністраціями з шести музейних закладів п’яти деокупованих областей України викрадено 34 872 музейні предмети державної частини Музейного фонду України.

З Балаклійського краєзнавчого музею у Харківській області — 60 предметів; Снігурівського історико-краєзнавчого музею у Миколаївській області — 1180 предметів; з Музейно-виставкового центру "Тростянецький" у Сумській області— 80 предметів; Херсонського обласного краєзнавчого музею — 23 217 предметів; Херсонського обласного художнього музею ім. О. О. Шовкуненка" — 10 223 предмети; Великоолександрівського народного історико-краєзнавчого музею — 112 предметів (Херсонська область). Верифікація даних продовжується.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України активно працює з ЮНЕСКО, ОБСЄ, ФБР, Інтерполом та Європолом, щоб моніторити й запобігати незаконним операціям з українськими культурними артефактами за кордоном. Підтримку надають також організації з Європейського Союзу та інших держав-партнерів, зокрема, у рамках обміну інформацією про викрадені предмети мистецтва та культури, а також для контролю їх пересування. Водночас проводяться інформаційні кампанії, тренінги із залученням українських фахівців та інші заходи.

У МКСК зазначили, що попри всі виклики, Україна навіть в умовах війниповертає вкрадене:

  • зі США до України 2023 року передали 14 предметів археології, які тепер перебувають на постійному зберіганні у НІАМ «Київська фортеця»;
  • з Естонії передали 274 предмети археології, зокрема золоті та срібні прикраси скіфського та римського часів, середньовічні знахідки, оздоблення упряжі хазарських вершників, монети візантійських імператорів і північноєвропейських королів;
  • із Нідерландів передали вісім предметів археології, затриманих митними органами Нідерландів. Їх відправила з України приватна особа. Предмети передані на тимчасове зберігання до Національного музею історії України;
  • зі США в Україну передали чотири шаблі доби середньовіччя, які були знайдені у відправленнях з території Росії. Наразі ці шаблі передані МКСК на тимчасове зберігання до Національного музею історії України до прийняття рішення МКСК про передачу на постійне зберігання.

«МКСК продовжує співпрацювати з представництвами низки країн. Ведеться робота з МЗС, Посольством України в ФРН, Офісом Генерального прокурора щодо повернення Україні двох фрагментованих предметів археології (фрагментів двох блюд) з унікального скарбу римського срібного посуду ІІІ ст. н. е., незаконно вивезених з території України та у травні 2020 року розміщених на продаж на мюнхенському аукціоні "Hermann Historica". Справа з повернення триває понад чотири роки», - йдеться у повідомленні.

Крім того, як зазначається, МКСК продовжує працювати разом із Офісом Генерального прокурора, Бюро економічної безпеки України, СБУ, Мін’юстом, МЗС щодо повернення Україні 11 об’єктів матеріальної культури, що віднесені до так званого скіфського золота. Ці об’єкти перебували на території України та були незаконно переміщені за межі митного кордону України, з приховуванням від митного контролю, з метою їх подальшої легалізації та реалізації на території країн Європейського Союзу.

Продовжується також співпраця з повернення бронзового шолома 14-13 ст. до н.е., незаконно вивезеного з території України та розміщеного 2022 року на продаж на лондонському аукціоні Apollo Art Auctions.

Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України - Фото 3

Крім роботи, спрямованої безпосередньо на повернення конкретних артефактів, МКСК вживає важливих кроків для збереження культурної спадщини та запобігання незаконному вивезенню культурних цінностей з території України.

Як повідомлялося, Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей офіційно встановлений ЮНЕСКО в 2019 році під час її 40-ї Генеральної конференції. Він покликаний привернути увагу до проблеми незаконної торгівлі культурними цінностями, яка завдає значної шкоди культурній спадщині та історичній пам’яті людства.

У жовтні в Україні стартувала серія заходів, присвячених Міжнародному дню охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Першою подією став круглий стіл «Відновлення та стійкість: майбутнє через нематеріальну культурну спадщину» у Національній академії мистецтв.

Фото: МКСК

Теги за темою
війна
Джерело матеріала
loader
loader