Вступ на бюджет: чи мають студенти відпрацьовувати безкоштовне навчання
Вступ на бюджет: чи мають студенти відпрацьовувати безкоштовне навчання

Вступ на бюджет: чи мають студенти відпрацьовувати безкоштовне навчання

Вступ на бюджет: чи мають студенти відпрацьовувати безкоштовне навчання

Роз'яснення дали у МОН.

В Україні студенти можуть навчатися на бюджеті або на контракті. Деякі випускникивступають у виші на бюджет. Але держава може ввести відпрацювання такого навчання. Про це повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в подкасті «Дофамін для освіти», пише «24 канал».

Кого можуть змусити відпрацьовувати бюджетне місце

Винницький пояснив, що у разі ухвалення законопроєкту №10399, студенти, які здобуватимуть вищу освіту на бюджеті, матимуть певні обов'язки перед державою.

«Це означає, що держава має запропонувати тобі перше робоче місце. Хтось це назве відпрацюванням, я насправді цього слова дуже не люблю, тому що не вважаю, що це ти відпрацьовуєш обов'язок. Це держава має запропонувати конкурентне, за конкурсом перше робоче місце. Це можливо робити серед медиків, це можливо робити з вчителями, з деякими іншими спеціальностями, пов'язаними з державним сектором», – сказав він.

У документі передбачається, що якщо студент після двох років навчання у виші зрозумів, що обрав не ту спеціальність, він матиме можливість продовжити державне замовлення.

«Тоді ти береш відповідальність за те, що будеш брати перше робоче місце. Або можна «зійти» з державного замовлення й продовжувати з грантом. Оця ідея закладена в законопроєкті, – загальнодержавне тестування за спеціальністю, так званий ЄДКІ, після другого курсу», – сказав заступник очільника МОН.

За словами Винницького, може бути й протилежна ситуація, коли людина починала навчатися за грантовою системою, а після другого курсу склала ЄДКІ й вирішила продовжувати за державним замовленням, адже їй запропонували хороше робоче місце.

«Ця ідея, на мою думку, правильна, тому що якщо держава все-таки вкладає 100% у твою підготовку, то, будь ласка, попрацюй трошки на державу», – додав він.

Заступник міністра наголосив, що це має бути робота з конкурентною зарплатою. Але випускники ЗВО, які отримували грант під час навчання, не матимуть такого обов'язку.

Раніше очільниця Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко розповіла, чи змінитися структура НМТ у 2025 році.

Джерело матеріала
loader