«Юнармія» на окупованих територіях України: як росіяни готують українських дітей до війни
«Юнармія» на окупованих територіях України: як росіяни готують українських дітей до війни

«Юнармія» на окупованих територіях України: як росіяни готують українських дітей до війни

«Юнармія» на окупованих територіях України: як росіяни готують українських дітей до війни

Російській «Юнармії» вже вісім років. 

На окупованих Росією українських територіях діють мілітаризовані проєкти країни-терористки, за допомогою яких вона здійснює вплив на місцеве населення, зокрема молодь. Одним з ключових інструментів такої роботи є молодіжна військово-патріотична організація «Юнармія», пишуть «Схеми».

Це мілітаризоване утворення формує у підлітків лояльність до армії окупанта та готує їх до участі у військових діях. У «Юнармії», дітей навчають користуватися зброєю та виховують в дусі російського патріотизму та вірності владі РФ.

Журналісти «Схем» отримали від групи українських хакерів KibOrg не оприлюднені документи російських окупаційних адміністрацій. Завдяки цьому вдалося з’ясувати, як «Юнармія» впроваджує та поширює мілітаристську ідеологію на окупованих територіях України.

Саму організацію створили 2016 року в анексованому Криму. Її ініціатором став тодішній міністр оборони РФ Сєргєй Шойгу. Серед засновників «Юнармії» опинилися:

  • організація ветеранів Збройних Сил РФ;
  • «Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії»;
  • воєначальник Валєрій Востротін;
  • гімнастка Свєтлана Хоркіна;
  • «єдинорос» та океанолог Артур Чилінгаров, 
  • космонавтка і депутатка Держдуми Валєнтіна Тєрєшкова.

Як стверджують у самій організації, їм вдалося об’єднати 1,3 млн дітей, створити 89 регіональних штабів. Вступити до цього мілітаристської організації з 8 років. При цьому в організації не приховують, що «формують  позитивну мотивацію до виконання конституційного боргу та готує юнаків до служби у Збройних силах РФ».

Юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська зазначає, що залучення до «Юнармії» дітей на окупованих територіях України – це окреме стратегічне завдання влади Росії.

Вже за два місяці після створення організація поширилась по всьому Кримському півострову. Перший її зліт відбувся в Євпаторії у листопаді 2016 року. Згідно з повідомленнями, в ньому взяли участь близько 100 дітей. У січні 2022 року в Міноборони країни-терористки заявили, що в Криму налічується вже 29 тисяч «юнармійців».

У Прокуратурі Криму (Київ) діяльність очільника Севастопольського відділення «Юнармії» кваліфікували як «порушення законів та звичаїв війни». З такою кваліфікацією погодилася й експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

Журналістам вдалося з’ясувати, що деякі українські підлітки, які входять до «Юнармії» в Криму, після 24 лютого 2022 року пішли воювати проти України.  При цьому відділення організації на півострові намагаються розширюватися та долучати нових членів. Для цього окупанти розробляють спеціальні програми для літніх таборів «Артек» та «Лапсі». 

Минулого року там організували так звані патріотичні зміни та проводили «Школу майбутніх командирів». Запрошували до дитячих таборів військових Чорноморського флоту та курсантів Чорноморського вищого військово-морського училища ім. П.С.Нахімова. Оплачувалося це дійство тим, що окупанти називають «урядом» Севастополя.

На сході України штаби «Юнармії» з’явилися лише після 2022 року. Коли Росія незаконно, але для себе офіційно, визнала Донецьку та Луганську області України своєю територією.

До цього на окупованих територіях діяла організація «Військово-патріотичний рух «Молода гвардія-Юнармія». Хоча за ідеологію вона була ідентична «Юнармії». Перші 77 підлітків приєдналися до «Молодої гвардії» навесні 2019 року. Тоді ж вони присягнули на вірність незаконному збройному формуванню «ДНР».

На Донеччині приміщення шкіл для потреб «Юнармії» надають безоплатно. Це передбачається федеральною ініціативою «Патріотичне виховання громадян в Російській Федерації» національного проєкту «Освіта». Водночас проблемами забезпечення «домів» «Юнармії» опікується головний штаб організації, розташований у Москві.

Також від хакерів «Схеми» отримали з десяток шкільних характеристик дітей, які живуть на окупованих територіях. Ці характеристики свідчать, що більшість цих школярів входять до «Юнармії» або беруть участь у заходах організації.

Колишні вихованці «Молодої гвардії-Юнармії» з окупованої частини Донеччини беруть участь у російській війні проти України. Також за словами ще однієї «юнармійки» з Донеччини Ганни Лісовенко, члени цієї організації активно допомагають військовим РФ. 

«Юнармія» також діє й на українських територіях, захоплених російськими вбивцями після повномасштабного вторгнення. Зокрема, організація з’явилася в окупованому Маріуполі. Лише протягом літа цього року штаб «Юнармії» в місті провів у дитячому таборі «Щирість» сім «юнармійських» змін. Серед іншого, там дітей вчили стріляти з автоматів.

На окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей перші відділення таборів так званого патріотичного виховання з’явилися в листопаді 2022 року. Перший «дім» центру патріотичного виховання «Юнармія» в Херсонській області запустили у жовтні минулого року в окупованому Генічеську на базі однієї зі шкіл.

З початком появи там організації для «юнармійців» окупанти організовують різні мілітарні навчання. При чому на Херсонщині листи від керівництва «Юнармії» прямо впливають на дії чиновників російської адміністрації.

У Запорізькій області перший зліт регіонального відділення «Юнармії» відбувся у серпні 2023 року на базі того, що за версією окупантів є «міністерства молодіжної політики» Запорізької області.

Успішність осередків «Юнармії» найвище її керівництво вимірює зокрема й кількістю колишніх вихованців, які пішли до російської армії. «Юнармія» як воєнізована організація веде облік своїх, членів, «домів» та оцінює активність своїх регіональних осередків

Минулого місяця перший заступник начальника головного штабу «Юнармії» Віктор Кауров розіслав листи регіональним осередкам про проведення обов'язкового щорічного «смотр-конкурсу». Зокрема, штаби-переможці визначать після оцінки наданих документів.

Оцінюватимуть два параметри. Перший – це «кількість юнармійців, яких призвали на термінову службу, та які вступили до військових ВНЗ, другий – «кількість юнармійців, які вступили до військово-навчальних центрів».

Нагадаємо, ще в березні у Центрі нацспротиву попереджали, що на території тимчасово окупованого Криму росіяни агітують підлітків у школах та технікумах вступати у мілітаристичні клуби типу «Юнармії», з яких в майбутньому їх відправляють воювати проти України. 

Джерело матеріала
loader
loader