Звідки походять найвідоміші прізвища в Україні: на що вони вказують
Звідки походять найвідоміші прізвища в Україні: на що вони вказують

Звідки походять найвідоміші прізвища в Україні: на що вони вказують

Наші пращури утворювали прізвища за кількома критеріями. Про це детальніше – розповідає 24 канал з посиланням на працю "Сучасні українські прізвища" мовознавця Юліана Редька та генеалогічне товариство "Рідні".

Походження відомих українських прізвищ

Чимало українських родових імен вказували на особливості зовнішності людини. Так, прізвище могло багато розповісти про свого носія та його вигляд. До таких родових імен належать: Губенко, Носенко, Рябко, Легкоступ, Чернявий, Чорняк, Світлий, Білан, Рябчук, Дзюба, Горбініс, Головатий, Чуб, Червонюк, Бородавко, Смаглюк, Зеленчук, Жовтун, Бородій тощо.

Водночас наші предки досить часто утворювали прізвища з огляду на рід діяльності його носія. Серед таких родових імен: Шевченко, Маляренко, Коваленко, Мельник, Ковальчук, Ткач Бондаренко, Угляр, Смоляр, Смолярчук, Смолярський, Будник, Будниченко, Пекар, Пекарський, Мельниченко, Вовняр, Токар, Столярчук, Слюсар, Стельмах, Кожем'як, Рудник, Винник, Колісник, Кравець, Сердюк, Козак, Візник, Крамар і Дворецький.

Крім цього, у сучасному світі нерідко можна почути прізвища, що вказують на місце народження людини. Що цікаво, більшість таких родових імен утворилася ще за часів козацтва. До таких прізвищ належать: Лебединський, Полтавський, Яровий, Гайовий, Загребельний, Прилуцький, Поліщук, Волинський, Галицький, Грабовець, Канівець, Бориславський, Боярський, Бузовський, Бучацький, Васильківський, Вишневецький, Вінницький, Водолазький, Володарський, Городецький, Горохівський, Грушевський, Дзиговський, Дібрівський, Жаботинський, Жванецький, Заболотний, Забужний, Заборовський, Заборій, Завадовський, Заводовський, Загоровський, Береговий, Лісовий, Дністренко тощо.

У давнину наші предки прагнули захиститися від злих духів і нечистої сили. Тому пращури часто утворювали прізвища, які походять від назв тварин. Ці родові імена вважаються доволі поширеними, оскільки їх мають тисячі українців. До таких прізвищ належать: Сова, Заєць, Кіт, Вовк, Лисиця, Дятел, Ведмідь і Синиця.

Походження українських прізвищПоходження українських прізвищ / Фото Freepik

Які прізвища мають іншомовне походження

Деякі українські прізвища мають німецьке походження. До таких родових імен належать: Акер, Бавер, Бекер, Вольф, Гаєр, Гобер, Лангер, Найдер, Пельц, Райтер, Шнайдер, Адермах, Зальцман, Райтман і Цімерман.

До того ж в Україні можна часто почути прізвища, які походять з Росії. Найчастіше ці родові імена зустрічаються на територіях, які були під владою країни-агресора. Серед таких прізвищ: Гончаров, Кузнєцов, Алексєєв, Красильников, Мельников, Бондарєв, Богданов, Бочаров, Ковальов, Кожевніков, Плотніков, Столяров, Ткачов, Токарев і Ямщиков.

Джерело матеріала
loader