Про це під час семінару «Адвокація змін: як висвітлювати процеси відбудови та відновлення» повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, передає кореспондент Укрінформу.
«Сьогодні у нас є близько 700 тисяч інформаційних повідомлень від людей, які через «Дію» сказали, що у них пошкоджене або зруйноване житло. Станом на сьогодні оформлено близько 150 тисяч заявок на компенсацію. Тобто десь близько 20% повідомлень про пошкоджене або знищене житло перетворені на заяви на компенсацію», - сказала Шуляк.
Такі незначні цифри взятих до роботи повідомлень у програмі «єВідновлення» депутат пояснила низкою причин.
Перша – відсутність у багатьох громадян документів, які б підтверджували їхнє право власності на житло. Зараз українці, які втратили правовстановлюючі документи, можуть звернутися до суду. І вже є перші ухвалені позитивні рішення по таких позовах.
«Коли ми закладали норму про судовий механізм встановлення права власності, чесно кажучи, були побоювання, що суди роками будуть розглядати ці справи. Але перші дані свідчать, що суди розглядають їх за 2-4 місяці. Це дуже швидко, насправді», - зазначила Шуляк.
Другою причиною розбіжності у цифрах вона назвала відсутність компенсації для українців, чиє житло залишилося на окупованій території.
«Нема поки цього механізму. Тоді як таких людей у нас більше ніж 100 тисяч. Так само не відкрита компенсація для тих, хто хоче відбудовуватися на власній земельній ділянці. Тобто повідомлення про зруйновані будинки приймають, а заяви на компенсацію – ні», - наголосила Шуляк.
Не беруться в роботу для оформлення заяв і повідомлення про вже відремонтовані помешкання власним коштом. Хоча відповідна пропозиція щодо змін у законодавство була подана на розгляд уряду.
«Тому ми маємо такі цифри. 700 тисяч сьогодні для нас це радше орієнтир, щоб ми могли зрозуміти реальну потребу у фінансуванні, зрозуміти географію відбудови. Тобто ці інформаційні повідомлення відображають певний тренд для подальшого планування відновлення», - підкреслила Шуляк.
За її словами, станом на середину листопада із 150 тисяч заявок на компенсацію за пошкоджене житло погодження отримали близько 75 тисяч. Видано також понад 11 тисяч житлових сертифікатів на придбання нового помешкання.
Як повідомлялося, програму компенсацій за пошкоджене і знищене внаслідок російської агресії житло «єВідновлення» продовжать у 2025 році, а на її подальшу реалізацію виділили 4 млрд гривень.