Досі жодна інша країна не готувалась до суду під час війни.
Скляний хмарочос у Гаазі просто навпроти Югославського трибуналу — приміщення Євроюсту. Тут у липні 2023 почав роботу Міжнародний центр переслідування злочину агресії в Україні. Це важлива ланка перед створенням трибуналу. Тут збирають докази.
Про це йдеться у проєкті журналістки ТСН Наталі Ярмоли.
Тут регулярно зустрічаються 16 прокурорів із шести країн: Польща, Литва, Естонія, Латвія, Словаччина і Румунія. Це ті, що можуть зібрати свідчення біженців. А ще представник зі США та міжнародного кримінального суду. Разом вони збирають обмінюються і систематизують докази для майбутнього трибуналу.
“Ідея Євроюсту в тому, щоб координувати зусилля різних держав. Щоб уникнути цього повторення дій, повторення допитів, певних процесуальних дій. І для того, щоб такої фрагментованої інформації мати уявлення про докази, які наявні в тій чи іншій державі, якраз було створено цю базу. Вона називається Електронна база щодо основних міжнародних злочинів, до якої країни можуть передавати наявні у них докази щодо основних міжнародних злочинів. Тобто вони вже пройшли первинну перевірку, вони вже є доказами і можуть безпосередньо відразу використовуватися. Щодо цього факту в нас є докази п’яти країн, щодо цього в нас є докази 10 країн… І це дозволяє, наприклад, тим ж українським органам не розсилати хаотично запити про міжнародну правову допомогу до різних держав, щоб вони були використані в суді”, — розповіла прокурор зі зв’язку від України у Євроюсті Мирослава Красноборова.
Ця співпраця почалася буквально від перших днів повномасштабного вторгнення. Коли мільйони українців тікали від бомб і окупації до Європи, важливо було не втратити свідчення тих, хто бачив злочини на власні очі.
Європейські країни, що межують з Росією та Україною, взялися допомогати зі збором свідчень.
“Будь-які свідчення — це є також ваш внесок у перемогу правосуддя. Хтось вважає, що його свідчення зовсім дрібні, але можливо саме цього шматочку пазлу і не вистачає для того, щоб довести той чи інший злочин”, — розповіла Мирослава Красноборова.
І це унікальна система. Досі жодна інша країна не готувалась до суду під час війни.
На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: Путіна (не) посадять? Документальний фільм: Матеріали для Гааги. Чиї накази повторює Путін?
- Чи дійсно ATACMS вдарив по складу боєприпасів у Брянській області: Зеленський відповів
- РФ залишилося 5,5 км до закриття котла на південь від Курахового – аналітик BILD
- Ядерні погрози від Росії: чи варто боятися українцям