Пенсія за віком на пільгових умовах: хто має право на її призначення
Пенсія за віком на пільгових умовах: хто має право на її призначення

Пенсія за віком на пільгових умовах: хто має право на її призначення

Пенсія за віком на пільгових умовах: хто має право на її призначення

На неї мають право деякі категорії осіб.

Навіть під час війни, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Деякі категорії осіб можуть вийти на пенсію за віком на пільгових умовах.

В Пенсійному фонді України розповіли, хто може це зробити.

Особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Умови призначення таких пенсій визначені частинами 1 – 3 статті 114 та Прикінцевими положеннями Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Для осіб, які працювали до введення в дію цього закону, право на пенсію на пільгових умовах визначається відповідно до раніше діючого законодавства.

Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах потрібно:

  • досягти певного пенсійного віку (для жінок, яким призначатиметься така пенсія пенсійний вік залежить від року народження);
  • мати відповідний стаж підземної роботи, роботи в особливо шкідливих, особливо важких умовах праці за списком № 1 або інших робіт із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за списком № 1 і за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років (пенсійний вік жінок підвищується поступово з 45 до 50 років в залежності від дати народження) та при стажі роботи:

  • у чоловіків – від 20 років 6 місяців до 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
  • у жінок – від 15 років 6 місяців до 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Якщо працівник не має зазначеного вище стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але має не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсія на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку:

  • чоловікам – на 1 рік за кожний рік такої роботи;
  • жінкам – на 1 рік 4 місяці за кожний рік такої роботи.

На інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за списком № 2 і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років (пенсійний вік жінок підвищується поступово з 50 до 55 років в залежності від дати народження) та при стажі роботи:

  • у чоловіків – від 25 років 6 місяців до 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • у жінок – від 20 років 6 місяців до 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановами Кабінету Міністрів України.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається за Списками, що були чинними в період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Порядок застосування Списків затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383

В Україні існує декілька видів пенсій. Одним з них є пенсія за вислугою років. Нагадаємо, хто може претендувати на таку пенсію у 2025 році.

Джерело матеріала
loader
loader