Порушення гуманітарного права: правозахисні організації розкритикували рішення Байдена передати Україні протипіхотні міни
Порушення гуманітарного права: правозахисні організації розкритикували рішення Байдена передати Україні протипіхотні міни

Порушення гуманітарного права: правозахисні організації розкритикували рішення Байдена передати Україні протипіхотні міни

Порушення гуманітарного права: правозахисні організації розкритикували рішення Байдена передати Україні протипіхотні міни

У Білому домі захистили свою позицію.

Правозахисні групи розкритикували рішення президента США Джо Байдена передати Україні протипіхотні міни для захисту від повномасштабного вторгнення Росії, пише Politico.

Джо Байден, який за два місяці залишає посаду, скасував власне рішення обмежити використання таких наземних мін. 

Хоча тип протипіхотної міни, яку команда Байдена передає Україні, має певні гарантії, правозахисні групи все ж попередили, що ця зброя становить особливу та довгострокову небезпеку.

«Протипіхотні наземні міни — це невибіркова зброя, яка вбиває та калічить цивільних осіб, особливо дітей, протягом багатьох поколінь після закінчення воєн», — сказав Хічем Хадрауї, виконавчий директор Центру з питань захисту цивільного населення в умовах конфлікту (CIVIC).

За його словами, ця зброя не може відрізнити цивільних від комбатантів, як того вимагає міжнародне гуманітарне право.

Бен Лінден, один з директорів Amnesty International USA, назвав рішення американського президента «руйнівним і відверто шокуючим».

Разом із тим, 18 листопада Amnesty International підтвердила 17 атак, які окупанти скоїли у 2024 році, що спричинили загибель і поранення дітей. Під час польових досліджень експерти організації з’ясували, що російські війська цілеспрямовано обстрілювали цивільне населення та об’єкти, які не мають військового значення.

Адміністрація Байдена пояснила цей крок кількома підставами. Передусім, наданий тип мін є «тимчасовим», тобто через деякий час вони стають неактивними.

«Вони мають електричний запобіжник і для детонації потребують живлення від батареї.  Після того, як батарея розрядиться, вони не здетонують», – сказав неназваний американський чиновник у коментарі Politico.

Крім того, союзники також звернулися до України з проханням обмежити використання мін:  не використовувати їх у населених пунктах, де мешкає цивільне населення та розміщувати їх виключно на українській території.  Мета їх використання – обмежити просування Росії на території України, особливо на сході.

У США наголосили, що Росія розмістила тисячі довготривалих мін по всій окупованій нею території України.

У липні минулого року адміністрація Байдена після тривалих роздумів почала постачати в Українукасетні боєприпаси, які у великій кількості зберігалися на військових складах США з моменту закінчення холодної війни.

Водночас заборону на відправку протипіхотних наземних мін дося знято не було. Вони  можуть бути ефективними для зупинення масованих піхотних атак, з якими Україна, ймовірно, зіткнеться з боку тисяч північнокорейських військ, які прибули в Курську область Росії.

Наразі, за оцінками українського уряду, розмінування потребують понад 130 тисяч квадратних кілометрів території України  – це більше за територію Англії.

У 2022 році Байден опублікував нову політику щодо заборони США на використання або передачу протипіхотних мін за межі Корейського півострова. Це сталося після того, як у 2020 році тодішній президент Дональд Трамп скасував обмеження епохи Обами на використання наземних мін у США.

Рішення Джо Байдена вочевидь, було прийняте з огляду на посилення занепокоєння через критичну ситуацію на полі бою: Росія досягає повільних і дорогих, але планомірних успіхів  на сході України.

Влітку 2022 року  правозахисна організація Amnesty International опублікувала скандальний звіт, який побічно прирівняв український самозахист до російської агресії. Документ спричинив хвилю критики, а голова українського офісу Amnesty Оксана Покальчук звільнилася з посади через те, що створений правозахисниками матеріал виглядав як підтримка російських наративів.

Джерело матеріала
loader
loader