Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів
Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів

Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів

Останнім часом відомі аналітики та експерти майже в один голос волають, що тренд на альткоїни ось-ось завершиться і на зміну їм прийдуть мемкоїни. Як мінімум через доволі довгий період стагнації, що змусив інвесторів звернути більше уваги на ризикові проєкти з високою потенційною дохідністю. Але ж вважається, що мемні монети це більше про хайп навколо них, ніж про реальну користь. Розберемось, чи так це насправді. І чому придбання мемкоїнів — забавки з вогнем для непідготовлених трейдерів.

Відключайте рекламу - підтримуйте ITC! Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 1

Зміст

  • 1 Чи справді мемкоїни настільки безглузді?
  • 2 Божевілля за білкою
  • 3 Ризики та небезпека інвестицій в мемкоїни
    • 3.1 1. Концентрованість власників
    • 3.2 2. Нечесні інфлюєнсери
    • 3.3 3. Потенційно небезпечні функції смартконтрактів
  • 4 Як убезпечити себе

Чи справді мемкоїни настільки безглузді?
Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 2

Своїм професійним баченням нового віяння у світі криптовалют поділився Федеріко Варіола, CEO платформи Phemex. В інтерв’ю Coindesk він зазначив, що мемтокени, такі як Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHUB), вже кілька років тримають популярність завдяки простоті, гумору та залученню спільноти. На відміну від NFT, які часто ціняться за унікальність та репутацію творця, мемкоїни набувають популярність шляхом вірусності.

Крім того, ці токени поступово розширюють функціональність: власники можуть отримувати додаткові винагороди шляхом стейкінгу (своєрідного аналога традиційного банківського депозиту), шляхом використання на платформах Play-to-Earn (можливість заробляти через ігри), та децентралізоване управління (власники Shiba Inu можуть голосувати за важливі рішення, які стосується проєкту). Однак ключовим залишається сам мем, навколо якого побудовані монета і спільнота.

Мемтокени стали символом нового напрямку – SocialFi, який поєднує фінанси з соціальною активністю. Основний принцип полягає можливості взаємодіяти один з одним у соціальній мережі, і монетизувати цю активність (отримувати токени за коментарі, класний контент на тому подібне). Але найголовніше: можливість безпосередньо взаємодіяти без необхідності в централізованому посереднику.

Також співзасновник мережі Ethereum Віталік Бутерін вважає, що саме люди визначають, що вони фінансуватимуть, тому мемкоїни набули популярності через:

  1. Сподівання швидкого заробітку.
  2. Простоту та доступність. Мемкоїни легше зрозуміти, ніж складні концепції, такі як NFT або децентралізовані фінансові платформи (DeFI). І купити їх можна за буквально $1.
  3. Спільноту та взаємодію заради розваги. Мемкоїни тісно пов’язані з інтернет-культурою, гумором і залученням ком’юніті. Вони створюють відчуття приналежності до чогось суттєвого та участі в чомусь веселому й трендовому.

Божевілля за білкою

З останнього можна пригадати феноменальний ріст токена Peanut (PEANUT), який виник на фоні трагічної історії про евтаназію відомої в інтернеті однойменної білки. Цю тваринку у 2017 році врятував Марк Лонго. Власник почав вести Instagram-сторінку про звірятко і незабаром кількість підписників перевершила 600 тис. (зараз ця цифра наближається до 1 млн).

Спецпроєкти

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Peanut The Squirrel (@peanut_the_squirrel12)

Історія набула чорного забарвлення, коли Департамент охорони навколишнього середовища Нью-Йорка вирішив конфіскувати Пінат, оскільки утримування дикої тварини в домашніх умовах без відповідних ліцензій і дозволів — незаконно. А згодом вивірку приспали через побоювання щодо сказу у неї (які не виправдались). Трагедія навколо домашнього улюбленця Лонго набула широкого розголосу напередодні президентських виборів у США. До дискусії доєднались навіть Ілон Маск та Дональд Трамп.

На початку листопада на честь Пінат на платформі Pump.fun запустили токен PNUT — мемкоїн на блокчейні Solana (SOL). На хвилі хайпу він досяг ринкової капіталізації понад $1 млрд менш ніж за 48 годин (!!!).

Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 3

Таким чином, капіталізація токена на честь білки ($1,6 млрд) вже перевершила капіталізацію криптопроєкта Трампа World Liberty Financial  (WLFI) у 79 разів ($20,2 млн).

Ризики та небезпека інвестицій в мемкоїни

Мемкоїни можуть видаватися простою розвагою, однак інвестиції у них ризиковані. Окрім високої волатильності, ця криптоніша переповнена шахраями. Фахівці аналітичної блокчейн-компанії Webacy визначили три ключові ознаки, які допоможуть уникнути проблем.

1. Концентрованість власників

Якщо 10 найбільших гаманців володіють понад 20% токенів, це може свідчити про високий ризик шахрайства. Власники цих гаманців здатні маніпулювати ціною. Наприклад, токен Pong на платформі Raydium, який у листопаді 2024 року мав капіталізацію $80,000, повністю знецінився через кілька годин після початку торгів. Під ризиком також можуть опинитись власники мемкоїнів Neiro (капіталізація $1,1 млрд), оскільки понад 70% токенів розподілено між 10 гаманцями.

Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 4

2. Нечесні інфлюєнсери

Деякі блогери отримують оплату від розробників за активне просування токенів. Потім чекають, коли ціна зросте, і продають їх. Ця схема добре і давно відома під назвою Pump and dump (P&D). Суть в тому, що реальної цінності в токенах може й не бути, але реклама робить свою справу. Тому коли штучно створений ажіотаж на ринку падає, вартість активу набуває реального значення (у нашому випадку падає). Більшість необізнаних гравців залишається з носом, бо придбала мільярди токенів на тисячі доларів, а тепер коштують пару центів.

Серед підозрюваних у P&D акаунтів на X: @CryptoGodJohn, @TheCryptoKazi, @crypto_TomTom і @cryptostasher. І звичайно ж, багато хто чув про Сахіла Арору (@Habibi_Comm). Також підозра нещодавно впала і на відомого блогера MrBeast. Нерідко до когорти нечесних промоутерів відносять й Ілона Маска з його Dogecoin (DOGE).

3. Потенційно небезпечні функції смартконтрактів

Наприклад, на популярній платформі на основі Solana — Pump.fun — випускають обмежену приблизно 800 мільйонами кількість токенів. Деякі ж платформи дозволяють емітентам створювати необмежену пропозицію монет після запуску, що потенційно зменшує частку інвесторів (чим більше монет в оберті, тим менше кожна з них коштуватиме). Ця проблема особливо актуально для блокчейна TON (варто нагадати лише історію з Hamster Kombat, розробники якої тихенько змінили кількість токенів з 10 мільярдів на 100 мільярдів). Щоб уникнути ризиків, переконайтесь, що розробники зробили крок під назвою «renouncing the contract» (не зможуть змінити кількість токенів).

Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 5

Наприклад, за даними платформи GoPlus, розробники мемкоїна Tamadoge (TAMA) потенційно мають можливість генерувати велику кількість токенів, що може призвести до значних коливань цін на токени, а також 68.49% монет зосереджено серед ТОП 10 гаманців.

Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 6

Ще одна неприємна функція: можливість блокувати адресі можливість продажу токенів. Власник гаманця 0xAf2358e98683265cBd3a48509123d390dDf5453 тримає мемкоїнів PEPE на суму $50 млн, але не може їх продати, оскільки розробники занесли його до чорного списку за «снайпінг» (купівлю в перші ж секунди лістингу). Власник цієї адреси у 2023 році витратив лише $27.

Як убезпечити себе

  • Використовуйте аналітичні сервіси, такі як Webacy, Rugcheck, GoPlus,  або DEXSCREENER, щоб перевірити безпечність токенів.
  • Завжди проводьте власний аналіз (Do Your Own Research — DYOR). Вивчайте хто стоїть за розробкою, чи наявна дорожня карта розвитку проєкту, хто з відомих інвесторів додався, чи відповідає адреса токена, що зацікавив, заявлений на офіційному сайті розробників та тому подібне.
  • Відомий трейдер і поціновувач мемкоїнів Мурад Махмудов відзначив, що кількість користувачів, які витратили понад $1 тис. може бути корисною метрикою для визначення міцності спільноти. Як приклад він навів кількість власників найпопулярніших мемкоїнів, що купили монет на суму понад $1 тис.:
    Криптовалюта з присмаком божевілля: що стоїть за популярністю мемкоїнів - Фото 7
Джерело матеріала
loader
loader