На сьогодні відомо про застосування двох типів далекобійних західних ракет по Росії - ATACMS і Storm Shadow. Однак, як пише військовий експерт Олександр Коваленко, це не єдині ракети, які може отримати Україна від союзників. І навіть якщо брати тільки ATACMS, є кілька модифікацій цих ракет, яких в України поки що немає на озброєнні.
ATACMS та їхні варіанти
Відомо, що Україна отримала і неодноразово застосувала ракети ATACMS модифікацій M39 (ATACMS Block I) і M39A1 (ATACMS Block IA). Перша з них - це ракета з касетною БЧ на 950 суббоєприпасів М74 і дальністю польоту до 165 км. Своєю чергою M39A1 (ATACMS Block IA) з бойовою частиною лише на 300 суббоєприпасів М74, має дальність польоту до 300 км і GPS-наведення.
Як зазначає Коваленко, ці ракети добре себе зарекомендували в завданні ударів по складах, аеродромах і позиційних ділянках ППО.
Інші модифікації ATACMS, яких Україна поки що не має у своєму розпорядженні, включають ракету М57 з дальністю польоту на 300 км і 230-кг осколково-фугасною БЧ бетонобійного, проникаючого типу.
"Тобто, спеціалізація цієї ракети - знищення центрів прийняття рішень, укріплених штабів підземного, бункерного типу", - зазначає експерт.
Також Україна не отримувала ATACMS M57E1 з дальністю польоту 300 км і бойовою частиною у вигляді боєголовки об'ємно-детонуючого типу. Як пише Коваленко, ця ракета має електронний далекомір, що дає змогу ініціювати повітряний вибух, а не контактний, що дає змогу накривати більшу площу і вражати як живу силу, так і скупчення техніки.
AGM-158 і AGM-154 для F-16
AGM-158 JASSM - це крилаті дозвукові авіаційні ракети класу "повітря - поверхня", схожі за своїм функціоналом зі Storm Shadow/Scalp і Taurus. Їхня дальність польоту до 300 км, а бойова частина WDU-42/B проникаючого типу має масу 450 кг.
AGM-154 Joint Standoff Weapon - це тактичні плануючі керовані бомби, які залежно від модифікації мають дальність ураження цілей від 100 до 300 км. Також залежно від модифікації дана бомба може нести як касетну бойову частину (декількох типів), так і проникаючого типу.
"Комплексне застосування AGM-158 і AGM-154 дасть змогу значно розширити можливості з завдання ударів по території Росії і не обмежуватися тільки франко-британською номенклатурою крилатих ракет", - зазначає Коваленко.
Taurus
Taurus - крилаті дозвукові авіаційні ракети класу "повітря - поверхня", з дальністю польоту до 300 км і тандемною бойовою частиною проникаючого типу масою 480 кг. На думку низки експертів, протибункерний потенціал Taurus перевищує аналогічні показники Storm Shadow і Scalp EG, тому Україна і зацікавлена в цій ракеті.
Hyunmoo
Це основний оперативно-тактичний комплекс на озброєнні Південної Кореї. Як пояснює Коваленко, вона є оператором ракет Hyunmoo-1/2/3 в модифікаціях A/B/C/D з дальністю ураження цілей 180-250, 500 і 800 км. Hyunmoo-1 має бойову частину осколково-фугасного типу масою 500 кг.
"Ми розглядаємо варіанти в теорії. І південнокорейський ОТРК Hyunmoo-1, знятий Сеулом з озброєння 2018 року, теоретично може опинитися в Україні під назвою, наприклад, "Щекавиця", - зазначає експерт.
Далекобійна зброя для України
Раніше експосол України в Німеччині Андрій Мельник заявив, що в України після розпаду коаліції в Німеччині та обрання нового канцлера є всі шанси отримати далекобійні ракети Taurus, однак чекати доведеться щонайменше до кінця квітня.
Також у Defense Express спрогнозували, які далекобійні ракети може розробляти сама Україна. На їхню думку, одним із можливих рішень є адаптація балістичної ракети для пусків із літака.