Туреччина веде переговори з США про отримання винятку з санкцій, який дозволив би країні продовжувати використовувати російський “Газпромбанк” для платежів за поставки газу, повідомляє Bloomberg.
“Без цього ми не зможемо платити Росії. Якщо ми не зможемо платити, то не зможемо купувати товар”, - заявив міністр енергетики Туреччини Алпарслан Байрактар.
Коментарі міністра посилюють напруженість у відносинах між Вашингтоном і рештою європейських покупців російського газу через санкції, оголошені минулого тижня проти “Газпромбанку”, який раніше не потрапляв під обмеження, оскільки відігравав ключову роль у забезпеченні платежів за енергоносії.
“Якщо не буде винятку, це може означати щось дуже серйозне для Туреччини”, - сказав Байрактар, посилаючись на попередні винятки з санкцій, пов'язаних з Іраном, як на прецедент.
Згідно з підрахунками, Росія є найбільшим постачальником газу до Туреччини, забезпечивши близько 42% імпорту країни минулого року.
Угорщина, ще один великий імпортер енергоносіїв РФ, розкритикувала дії США проти “Газпромбанку”, заявивши, що вони ставлять під загрозу енергетичну безпеку.
Хоча Туреччина, член НАТО, надає українським військовим бойові безпілотники та артилерійські снаряди, Анкара не запроваджувала санкцій проти Росії. Натомість президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган намагається стати “посередником” у встановленні миру.
Також відомо, що Анкара і Москва хочуть створити в Туреччині газовий хаб, включаючи можливість прокладання більшої кількості підводних трубопроводів через Чорне море. Окрім газу, Туреччина покладається на Росію в імпорті нафти, а ще “Росатом” будує в Туреччині атомну електростанцію.
Влада Анкари заявляє, що завдяки цій АЕС країна має стати більш незалежною в плані енергетичної політики. Однак деякі аналітики попереджають, що це лише посилить енергетичну залежність Туреччини від РФ та ще більше загострить відносини країни із Заходом.
Повідомлялося, що санкції США проти “Газпромбанку” серйозно вплинули на сектор банківських послуг за межами РФ — картками банку не можна розплатитися у близько двадцяти країнах.
“Газпромбанк” протягом тривалого часу не потрапляв під санкції та зберігав доступ до системи SWIFT, залишаючись ключовим банком для газових розрахунків з Європою. Втім, управління з контролю за іноземними активами США (OFAC) вказало, що “Газпромбанк” є активним учасником фінансування війни проти України, зокрема, за його допомогою здійснюються операції з купівлі військового обладнання, а також виплати солдатам в РФ.