На думку президента Федеральної розвідувальної служби (BND) Бруно Каля, найближчими роками Росія може здійснити напад на територію НАТО. «Росія готується до війни із Заходом», - заявив Каль на заході, організованому Німецькою радою з міжнародних відносин у Берліні, пише Zeit.
.«Військова конфронтація стає можливим варіантом для Кремля», - сказав Каль. Він припускає, що до кінця десятиліття російські військові зможуть «здійснити атаку на Захід» у плані особового складу і матеріальних засобів.
На думку Каля, масштабного нападу на європейські країни НАТО очікувати не варто. Росія скоріше може спробувати скасувати зобов'язання з надання допомоги, закріплені в Північноатлантичному договорі, і тим самим привести західний альянс до краху. Якби Росія здійснила військовий напад на одного з членів НАТО, а інші країни-члени не сприйняли б це як напад на весь альянс і не відреагували б відповідним чином, Росія досягла б своєї мети. За даними BND, Росія сумнівається в існуванні статті 5 НАТО, а отже, намагатиметься довести, що ніхто нікого захищати не буде.
Каль процитував оцінки BND, згідно з якими високопоставлені представники російського уряду тепер сумніваються в тому, «чи збережеться зобов'язання надати допомогу за статтею 5 у надзвичайній ситуації». Глава BND заявив: «Наразі немає жодних ознак того, що Росія має конкретні наміри вступити у війну. Але якщо подібні погляди візьмуть гору в російському урядовому центрі, то ризик військового конфлікту в найближчі роки також зросте».
Як можливі сценарії Каль назвав короткочасний напад на норвезький арктичний острів Шпіцберген, щоб «очистити територію», або обмежену інтервенцію з «маленькими зеленими чоловічками» в країнах Балтії під приводом захисту російських меншин.
Однак до початку можливої війни Росія спробує розколоти НАТО, вважає Каль. Це може бути зроблено, наприклад, за рахунок того, що російський уряд перетягне на свій бік окремі країни-члени. Глава держави Володимир Путін «перевірить “червоні лінії” Заходу і піде на подальшу ескалацію».
До речі, обраний президент США Дональд Трамп неодноразово ставив під сумнів зобов'язання про взаємодопомогу, закріплене в статті 5 Північноатлантичного договору.
Нагадаємо, колумніст Bloomberg Opinion Марк Чемпіон писав, що Путін цілком серйозно вважає, що російська наддержава, яку він хоче відродити, не може існувати, якщо він не зможе контролювати уряди і території навколо себе так само, як він контролює, наприклад Білорусь. Він також серйозно заявляє, що Росія вже перебуває у стані війни із Заходом. Тому дискусії про те, чи повинен Захід припинити провокувати Путіна, дозволяючи таким країнам, як Грузія, Молдова або Україна, залишатися військово нейтральними, є хибними, зазначає Марк Чемпіон, колумніст Bloomberg Opinion.
Колумніст стверджує, що перераховані вище країни не будуть нейтральними, тому що Путін їм цього не дозволить.
«Для досягнення своїх цілей Путін не обов'язково повинен нападати на країну НАТО, але йому важливо розділити Європу і послабити трансатлантичний альянс. Прикладами цього є ситуація в Молдові та Грузії, а також звинувачення у втручанні Росії у вибори в західних країнах, що свідчить про те, що Путін може використовувати інші методи для досягнення своїх цілей, що виходять за межі колишнього Радянського Союзу, і питання полягає в тому, чи дозволимо ми цьому статися», - пише Чемпіон.