ОП: Росіяни насамперед руйнують нашу національну ідентичність
ОП: Росіяни насамперед руйнують нашу національну ідентичність

ОП: Росіяни насамперед руйнують нашу національну ідентичність

Росіяни, заходячи в українські міста, мають на меті знищити українську національну ідентичність. Це проявляється не лише у фізичному руйнуванні, а й у систематичних спробах привласнити українське культурне надбання.

Про це заявила заступниця керівника Офісу Президента Олена Ковальська під час ІІІ Національного форуму з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM, який відбувся 29 листопада, передає Укрінформ.

«Перше, що роблять російські окупанти, – руйнують символи української ідентичності, наприклад, пам’ятники Шевченкові. Вони крадуть не лише матеріальні, а й нематеріальні здобутки, намагаючись привласнити українське як своє», – наголосила Ковальська.

За її словами, з початку повномасштабного вторгнення РФ пошкоджено або зруйновано понад 2100 об’єктів культурної інфраструктури, серед яких 750 бібліотек, 120 музеїв, 38 театрів, кінотеатрів та філармоній, а також понад 1179 об'єктів культурної спадщини. Крім того, російські окупанти знищили понад 200 млн українських книжок.

Заступниця керівника ОП навела дані ЮНЕСКО, за якими збитки, сектору культури та туризму України за останні два роки оцінюються у $3,5 млрд.

Водночас окупанти не лише руйнують, а й системно грабують українські культурні установи. Викрадені експонати опиняються за кордоном та продаються як «російські твори».

Крім того, як нагадала Ковальська, російська влада незаконно реєструє українські бренди та об’єкти інтелектуальної власності. Як приклад вона згадала випадок із географічним брендом «Мелітопольська черешня», який влітку був зареєстрований російським патентним органом.

Ковальська наголосила на важливості створення умов для збереження української інтелектуальної спадщини: «Наша ключове завдання – захистити те, що залишилося. Це найбільший виклик. Другий виклик – забезпечити, щоб у патентних повірених та юристів було що реєструвати та захищати».

На її думку, гармонізація українського законодавства з європейськими стандартами є важливим кроком для посилення захисту інтелектуальної власності. Водночас критично важливо – зберегти унікальність української культури: «Українське законодавство у сфері інтелектуальної власності має працювати так само ефективно, як у Європі. Але важливо не втратити свою ідентичність. Ми повинні знайти баланс між адаптацією до європейських стандартів та збереженням нашої унікальності. Сфокусуватися на спадщині та показати її світу».

Ковальська також наголосила, що для підтримки та популяризації української культури під час війни держава робить акцент на культурній дипломатії (вона включає організацію міжнародних заходів, таких як фестивалі, виставки та гастролі українських митців за кордоном; фінансову підтримку культурних організацій, які представляють Україну на міжнародній арені; цифровізацію культурної спадщини, зокрема створення онлайн-архівів, що дають змогу зберегти українську культуру та зробити її доступною для ширшої аудиторії в Європі).

Третій Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM «Intellectual property: law, economy, technology» проходить у Києві 29 листопада. Захід зібрав провідних експертів у галузі інтелектуальної власності, права, економіки, інновацій, а також представників державних органів, бізнесу та стартапів.

Як повідомлялося, за даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій, в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії, станом на 25 жовтня 2024 року, зазнали пошкоджень чи руйнувань 2 109 об’єктів культурної інфраструктури.

Фото: Ілля Носик

Теги за темою
війна Офіс Президента
Джерело матеріала
loader
loader