Словосполучення Brain rot (гниття мозку) означає «споживання безглуздого контенту, який шкодить людині» — і так, прокручування стрічки соцмереж щовечора дещо нагадує цей процес.
Видавець Оксфордського словника англійської мови оголосив головне слово 2024 року — і це Brain rot, яке в дослівному перекладі означає «гниття мозку». У розумінні авторів словника, цей процес визначається як «передбачуване погіршення психічного чи інтелектуального стану людини, у процесі надмірного споживання контенту».
«Гниття мозку» випередило в рейтингу найпопулярніших слів таких конкурентів, як «dynamic pricing» (динамічне ціноутворення), «lore» (традиції або знання), «romantasy» (роментезі — поєднання романтики та фентезі), «slop» (щось типу помиїв, але насправді дуже близьке до «гниття мозку», адже слово у 2024 році використовувалось на позначення поширення ШІ-контенту в соцмережах) і «demure» (стриманий, скромний).
«Гниття мозку позначає одну з передбачуваних небезпек віртуального життя та те, як ми використовуємо свій вільний час», — каже Каспер Гратвол, президент Oxford Languages. «Здається, це наступна глава в культурній розмові про людство та технології».
Згідно з пресрелізом, уперше словосполучення «гниття мозку» було використано у книзі «Волден, або Життя в лісах» Генрі Девіда Торо, опублікованій у 1854 році.
«Хоча Англія намагається вилікувати гниття картоплі, вона навіть не пробує вилікувати гниття мозку, яке переважно набагато ширше і фатальніше?», — писав Торо у своєму трактаті про трансценденталізмТрансценденталізм — напрям філософії, який вивчає те, що лежить за межами досвіду, те що неможливо пізнати зважаючи на досвід..
Водночас завдяки зумерам, а тепер і поколінню АльфаПокоління Альфа — термін, що застосовується відносно людей, які народились приблизно між початком-серединою 2010-х років і далі термін набув нового поширення:
«Ці спільноти посилили вираження через канали соціальних медіа, саме те місце, яке, як кажуть, викликає «загнивання мозку», — каже Гратволь. «Це демонструє дещо зухвале усвідомлення молодими поколіннями шкідливого впливу соціальних мереж, який вони успадкували».
Нагадаємо, що торік видавці Оксфордського словника визнали словом року «rizz» (абревіатуру популярного серед зумерів слова «charisma»), у 2022-му — «goblin mode» (лінива, неохайна чи жадібна поведінка), а у 2021 — «vax» (зважаючи на заклики до вакцинації на тлі пандемії COVID-19).