Влада в Україні мала б налагодити мобілізацію ще у 2022 році, а заходи 2024 року вже запізнілі, вважає колишній очільник оборони Миколаєва.
Українські підприємці скаржаться на тиск, через що готові кинути країну й перевести бізнес за кордон. На їхню готовність працювати серйозно впливає корупція та вимагання мільйонів за можливість продовження роботи. Про проблеми підприємців, корупцію, браковані міни, "бусифікацію" та дезертирство генерал-майор запасу Дмитро Марченко розповів в інтерв'ю на YouTube-каналі Борислава Берези.
Марченко розповів про деякі деталі спілкування з підприємцями, які працюють у Миколаєві і раніше потужно допомагали бійцям ЗСУ. З його слів, бізнесмени скаржаться на корупцію, оскільки до них приходять і "доять". Люди бачать зростання ризиків для ведення бізнесу і планують навіть виїздити за кордон, сказав він.
"Корупція дуже заважає. Не знаю, чого це всі мовчать, але зараз всі бізнесмени, от я знаю по Миколаєву, які ремонтували військову техніку, які ховали в себе танки, які стояли поруч з бійцями і воювали, відбиваючи Миколаїв, зараз всіх виводять в ризики. Виводять в ризики, щоб їх доїти, щоб платили мільйони", — чути на відео.
Генерал Марченко — деталі інтерв'ю
Генерал, серед іншого, прокоментував скандал з бракованими мінами калібру 120 мм, велика партія яких потрапила в ЗСУ, а через пів року її відкликали. Зі слів ексвійськового, він сумнівається у поясненні члена комітету ВР з нацбезпеки Федора Веніславського та Міноборони, які говорили про погані умови збереження зброї на фронті. Колишній бойовий генерал запевнив, що бійці не допустили б недбалості, оскільки міномет — важлива зброя, від якої серйозно залежить ситуація.
"Я дуже рекомендую цьому депутату скласти свій мандат, піти в ТЦК, прийти туди, стати мінометником і просто відчути це на собі. Якщо він таке каже, то я говорю, що це тільки баран міг таке сказати", — заявив Марченко.
Ще одне питання, якого торкнулись в інтерв'ю — про самовільне залишення частини (СЗЧ) та "бусифікацію". На думку Марченка, є три причини явища СЗЧ: розбалансування управління, невміле керування підлеглими та відсутність боєприпасів. Щодо проблем з мобілізацією та "бусифікацією" ексгенерал вважає, що "нічого зробити зараз не можливо", а змінювати систему слід було раніше, у 2022 році. Крім того, на його думку, в нинішніх умовах не розв'яжеться проблема з демобілізацією і найближчим часом рішення не буде.
Зазначимо, Дмитро Марченко — генерал-майор запасу, який у перші дні вторгнення брав активну участь в порятунку Миколаєва, налагодив оборону й не допустив окупації обласного центру. У листопада 2024 року Марченко пішов з армії: його звільнили за станом здоров'я відповідно до висновку медико-санітарної експертної комісії.
Нагадуємо, 28 листопада в Мінстратегпромі порахували браковані міни і заявили, що їх суттєво менше, ніж писали ЗМІ.