"Зимова єПідтримка": як подати заявку на «1000 Зеленського» та її підводні камені
"Зимова єПідтримка": як подати заявку на «1000 Зеленського» та її підводні камені

"Зимова єПідтримка": як подати заявку на «1000 Зеленського» та її підводні камені

Редакція Коротко про розібралася, як подати заявку, отримати гроші, на що їх можна витратити та чи загрожує "Зимова єПідтримка" банківській таємниці.

З 1 грудня 2024 року українці можуть подавати заявки на виплату 1000 грн за програмою «Зимова єПідтримка», яку в народі вже назвали «тисяча Зеленського». Ця виплата від самого початку викликала чимало нарікань, проте, як виявилося, охочих її отримати багато. За інформацією прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, лише за півтори доби на отримання 1000 грн українці подали 3 мільйони заяв. 

Нагадуємо, як подати заявку, отримати гроші, на що їх можна витратити. І з’ясовуємо: чи є «підводні камені» у цій виплаті.

1. Хто може отримати 1000 грн?

Одноразова державна допомога в розмірі 1000 гривень надаватиметься всім українцям, які перебувають на території України, зокрема дітям. Для отримання допомоги інформація про перебування заявників на території країни «Дія» перевірить дані прикордонних служб.

Віцепремʼєр–міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів, що з 2,5 млн заяв (які вже були подані на ранок 2 грудня) на дітей подали 551 тис. 64% користувачів складають жінки, 36% - чоловіки, середній вік - 30–40 років.

2. Коли можна подати заявку?

Заявки на виплату можна подавати з 1 грудня 2024-го до 28 лютого 2025 року.

Прийом заявок на виплати розпочинається через три головні канали:

  • застосунок «Дія» - з 1 грудня 2024 року;
  • «Укрпошта» (офлайн) – з 4 грудня 2024 року;
  • банки-партнери (офлайн) – з 10 грудня 2024 року.

3. Як отримати тисячу в «Дії»?

Для того щоб отримати гроші через застосунок «Дія», необхідно встановити або оновити «Дію». Після цього зробити наступні кроки:

  • у розділі "Сервіси" обрати послугу «Національний кешбек», потім – «Зимова єПідтримка»;
  • після ознайомлення з програмою натиснути кнопку «Розпочати»;
  • обрати, для кого призначена виплата (для себе чи дитини);
  • якщо людина вже є учасником програми «Національний кешбек», застосунок запропонує обрати наявний рахунок або відкрити нову картку;
  • надіслати заяву на отримання виплати.

Кошти будуть зараховані на рахунок протягом 10 днів.

Пенсіонерам та особам з інвалідністю, які є отримувачами пенсії або соціальної допомоги через «Укрпошту», нададуть готівку через «Укрпошту».

Скрін Зимова єПідтримка

4. Коли та на що можна буде витратити кошти?

Витратити «тисячу Зеленського» можна буде до 31 грудня 2025 року включно на ті ж товари та послуги, що і кошти «Національного кешбеку»: на оплату комунальних послуг, купівлю лікарських засобів, книг, медичні послуги, освіту, квитки на транспорт та інші речі та послуги. Також «Зимову єПідтримку» можна задонатити на ЗСУ, витратити на благодійність або придбати військові облігації. 

Економісти впевнені, що найчастіше ця тисяча використовуватиметься для оплати комунальних послуг.

Отримана сума не підлягає оподаткуванню, а також не впливає на отримання субсидії.

5. Чи є «підводні камені»?

Наразі у соцмережах розповсюджуються жахи, що "тисяча Зеленського" мало на заганяє нас в рабство. Нібито інформація про рахунки передаватиметься третім особам, держава буде контролювати всі витрати, та й взагалі банківській таємниці кінець.

У банках на запитання про банківську таємницю відповіли однозначно: вона 100% зберігається, і всі розмови про її скасування – маніпуляції.

- «Національний кешбек» розроблявся з урахування всіх чинних законів про захист персональних даних. Тому користувачам програми не загрожує втрата персональної інформації, - вважає Анна Довгальська, заступниця голови правління «Глобус Банку». - Зокрема банк надає безпосередньо в «Дію» виключно інформацію про здійснення покупок за картками, які користувач долучив до програми «Нацкешбек», і в магазинах, що беруть участь в програмі. Тож громадяни можуть бути спокійні: їхній цифровій безпеці ніщо не загрожує.

Економісти, опитані журналістом Коротко про, тієї ж думки.

- Зараз навколо як «Зимової єПідтримки», так і «Національного кешбеку» багато спекуляцій, але я вважаю, що насправді це дуже добра ідея, - зазначив у розмові з Коротко про президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. - Люди часто не цінують гарні речі, не розбираються і навіть не бажають розбиратися у тих чи інших питаннях, натомість дуже люблять хайп, тому і розгортається вся ця історія в інтернеті.

За словами економіста, Україна за цифровізацією вже давно обігнала США та майже всі країни Європи, ми входимо до п’ятірки найбільш розвинутих країн світу за сучасними технологіями. І саме ці сучасні технології дозволяють за допомогою «Дії» та програми «Національного кешбеку» дуже легко роздати «зимову тисячу».

- Все, що пишуть про слідкування за рахунками саме за допомогою картки "Національного кешбеку" чи іншої конкретної картки, – суцільна маячня, - каже Охрименко. - Рахунок "Національного кешбеку" – це такий самий банківський рахунок, як і будь-який інший. І до нього цілком логічно підв’язано багато особистої інформації - податковий номер, паспортні дані, фото. Але банківська таємниця нікуди не поділася: вона як була, так і залишається.

Аналітик Олексій Кущ погоджується, що всі розмови про порушення банківської таємниці – це домисли. Система була опрацьована на початку війни, зараз опрацьовується в рамках «Національного кешбеку».

- Це просто необґрунтована критика правильної ідеї з наведенням дивних конспірологічних аргументів, - зазначив Олексій Кущ.

До того ж експерти жартівливо кажуть, що не дуже розуміють, чого всі носяться с «сенсаціями» щодо банківської таємниці. Зрозуміло, якщо людина «миє» мільярди, то їй є чого боятися. Але у переважної більшості в цій «таємниці» нічого цікавого немає.

До речі

Як перевірятимуть, за кордоном українець чи ні

Програмісти кажуть, що найпростіше відслідкувати місце знаходження людини через «Дію», адже до неї прив’язаний паспорт. І всі перетини кордону підтягуються та відображаються у застосунку.

Проте зловживання можливі через те, що чимало українців постійно пересуваються. Приміром, ніхто не заважає людині отримати цю тисячу, перебуваючи в Україні, а потім знову поїхати зимувати за кордон.

Економісти також кажуть, що сьогодні немає ніякої проблеми з’ясувати, де знаходиться людина.

- Почнемо з того, що «Дія» має доступ до смартфону, і про місце знаходження власника гаджету можна дізнатися за геолокацією, - каже аналітик Олексій Кущ. - Крім того, банк також бачить, де знаходиться людина, де здійснюються платежі. І фінустанова, жодним чином не порушуючи банківську таємницю, може встановити фільтри: якщо людина в Україні – банк пропускає цю тисячу, якщо за кордоном, - ні.

Теги за темою
Володимир Зеленський
Джерело матеріала
loader
loader