Україна могла б уникнути масових вечірніх відключень електроенергії, якби Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), скасувала цінові обмеження на ринку електроенергії. Про це заявив голова підкомітету з енергозбереження та енергоефективності Верховної Ради Сергій Нагорняк у коментарі "Суспільне Київ".
За його словами, Україна зараз імпортує лише 15% від можливого обсягу електрики. З Європи постачається близько 400 МВт, тоді як реальна потужність імпорту могла б сягати 2 ГВт. Проте цьому заважає так званий price cap — встановлений регулятором ліміт на ціну електроенергії.
"Ціна, яку встановила НКРЕКП, нижча за європейську, тому імпорт значно обмежений. Якщо зняти цей бар’єр, країна зможе збільшити постачання з ЄС і суттєво зменшити кількість відключень", — зазначив Нагорняк.
Рішення про збереження обмежень на рівні граничних цін НКРЕКП ухвалила 25 листопада. Хоча раніше Оператор ринку пропонував зрівняти цінові показники з європейськими, це питання залишилось невирішеним.
Водночас, як підкреслюють експерти, взимку Україна може зіткнутися з серйозними проблемами через брак електроенергії. Президентка DiXi Group Олена Павленко вказує на системні труднощі: борги на ринку, обмеження цін, а також відсутність інфраструктури для збільшення імпорту.
Енергетичні експерти та народні депутати пропонують тимчасово зняти цінові обмеження для можливості збільшення імпорту.
Таке рішення дозволить:
- залучити додаткові обсяги електроенергії з Європи;
- уникнути вечірніх відключень у багатьох областях;
- забезпечити стабільність постачання в умовах зимових навантажень.
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко наголошує, що розширення потужностей імпорту з 1,2 ГВт до 2 ГВт можливе лише за умови усунення штучних регуляторних бар’єрів.
Раніше ми розповідали, що власникам електроопалення дали шанс пройти зиму та не розоритися: як платити менше
Також, чому ігноруються графіки: у ДТЕК пояснили хаотичні відключення світла