За два місяці частка втрачених через РЕБ російських «Шахедів» зросла з 22% до 45% - ISW
За два місяці частка втрачених через РЕБ російських «Шахедів» зросла з 22% до 45% - ISW

За два місяці частка втрачених через РЕБ російських «Шахедів» зросла з 22% до 45% - ISW

Збільшення Росією виробництва безпілотників типу «Шахед» дозволило їй наростити кількість дронів для своїх атак по Україні, але вітчизняні інновації в галузі радіоелектронної боротьби (РЕБ) дозволяють українським військам більш ефективно реагувати на ці загрози.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики інституту посилаються на коментарі українського військового експерта Петра Черника про те, що Росія збільшила виробництво планерів для «Шахедів», продовжуючи покладатися на іранський або китайський імпорт компонентів для безпілотників. Заяви Черника збігаються з оцінкою ISW від жовтня 2024 року про те, що Росія використовує своє внутрішнє виробництвобезпілотниківтипу «Шахед» для атак по Україні. Ця динаміка відображена у даних за жовтень-листопад 2024 року, оскільки російські війська все частіше почали запускати від 80 до 100 або більше «Шахедів» і дронів-приманок. Зокрема, в ніч з 1 на 2 грудня російські війська запустили 110 «Шахедів» та дронів-приманок по Україні.

Водночас Україна почала ефективно відповідати на ці загрози, пишуть аналітики. За повідомленнями, кількість безпілотників або дронів-приманок, які були «втрачені» (не досягли намічених цілей) через українські засоби РЕБ, значно збільшилася протягом жовтня і листопада 2024 року. Наприклад, Росія 2 жовтня запустила 105 «Шахедів» по Україні, 78 з яких українські сили безпосередньо збили, а 23 з них, за повідомленням Повітряних сил ЗСУ, були «втрачені» через перешкоди РЕБ. На противагу цьому, в ніч з 1 на 2 грудня російські війська запустили 110 «Шахедів» і дронів-приманок над Україною, 50 з яких були «втрачені» через українські РЕБ, а 52 з них українські війська збили. Тобто з жовтня по грудень частка втрачених через РЕБ дронів зросла з 22% до 45%.

Черник відзначив, що Україна покращила свої можливості РЕБ до такої міри, що українські сили можуть або «приземлити» «Шахеди», або змусити їх «загубитися», або ж відхилитися від курсу і влетіти в російський або білоруський повітряний простір.

«Українські РЕБ суттєво впливають на ефективність цих російських масованих атак і, зокрема, збільшують навантаження на спільну російсько-білоруську систему ППО», - пишуть у звіті.

Як приклад, українські РЕБ сприяють тому, що частина дронів втрачає орієнтацію та перетинає повітряний простір Білорусі, що створює проблеми для російсько-білоруської протиповітряної оборони.

Як повідомляв Укрінформ, за даними розслідування видання АР, російська армія використовує безпілотники-приманки разом із термобаричними дронами для виснаження української протиповітряної оборони.

 Фото: Aleksandr Gusev/PACIFIC P/SIPA

Джерело матеріала
loader
loader