Держави, що порушують права людини, є загрозою для безпеки й миру загалом - правозахисниця Матвійчук
Держави, що порушують права людини, є загрозою для безпеки й миру загалом - правозахисниця Матвійчук

Держави, що порушують права людини, є загрозою для безпеки й миру загалом - правозахисниця Матвійчук

Держави, які грубо порушують права людини, становлять загрозу не лише для своїх громадян, а й для безпеки та миру загалом.

Про це заявила українська правозахисниця і нобелівська лавреатка Олександра Матвійчук на заході Ambassadors for Justice: Women Advocating Accountability (“Посли справедливості: жінки, які відстоюють відповідальність”) за участю жінок, які активно допомагають Україні досягти справедливого миру, повідомляє кореспондентка Укрінформу.

“Cвобода та мир нерозривно пов'язані. Держави, які грубо порушують права людини, становлять загрозу не лише для своїх громадян, а й для безпеки та миру в цілому. Переконливим прикладом є Росія, що крок за кроком знищувала власне громадянське суспільство. Але тривалий час розвинені демократії закривали на це очі, вони і далі тиснули руку російському керівництву, будуючи газопроводи та ведучи бізнес, ніби нічого й не сталося. Світ майже не звернув уваги на анексію Криму військовим шляхом, що стало безпрецедентною подією після Другої світової війни”, - зазначила Матвійчук.

Вона наголосила, що російські війська руйнують в Україні житлові будинки, церкви, музеї, школи, лікарні, обстрілюють евакуаційні коридори, викрадають українських дітей, катують людей у фільтраційних таборах, ґвалтують і вбивають, а система ООН не може цього зупинити.

“Розростається безкарне зло. Російські військові вчинили жахливі злочини в Чечні, Молдові, Грузії, Сирії, Малі, Лівії, та жодного разу за це не були покарані. Вони вірять, що можуть робити все що заманеться. Якщо ми хочемо запобігти війнам, то повинні покарати держави та їхніх лідерів, які починають ці війни”, – підкреслила нобелівська лавреатка.

Вона зауважила, що в історії людства був лише один прецедент покарання за злочин агресії - це був Нюрнберзький процес, на якому нацистських воєнних злочинців судили вже після падіння нацистського режиму.

"Але ми живемо в новому столітті. Справедливість не має залежати від того, як і коли закінчиться війна. Слід змінити глобальний підхід до злочинів проти миру. Ми повинні зараз створити спеціальний трибунал і притягти до відповідальності Путіна, Лукашенка та інших воєнних злочинців", - заявила правозахисниця.

Матвійчук підкреслила, що на наших очах руйнується світовий порядок, заснований на Статуті ООН і міжнародному праві. "Робота Ради Безпеки паралізована. Дедалі частіше палає в різних частинах світу, бо міжнародна "проводка" несправна, і тому іскрить скрізь. Ми маємо почати реформувати міжнародну систему, щоб захистити людей від війн і авторитарних режимів у всьому світі”, - сказала вона.

На її переконання, якщо Росії "все вдасться", це спонукатиме інших авторитарних лідерів у різних частинах світу робити те саме.

"Демократичні уряди будуть змушені вкладати гроші не в освіту, охорону здоров'я, культуру чи розвиток бізнесу, не у вирішення глобальних проблем, як-от зміна клімату чи соціальна нерівність, а у зброю. Ми станемо свідками збільшення кількості ядерних держав, використання штучного інтелекту як методу війни, появи роботизованих армій і нової зброї масового знищення. Якщо Росії вдасться здійснити цей сценарій, ми опинимося у світі, небезпечному для всіх без винятку”, – наголосила Матвійчук.

Як повідомляв Укрінформ, на 12 зустрічі Коаліції держав (Core Group) зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресіїпроти України була ухвалена заява, яка підтвердила неминучість покарання для винних.

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader
loader