Експерт пояснив, чому можливості імпорту електроенергії використовуються Україною менше ніж на чверть
Експерт пояснив, чому можливості імпорту електроенергії використовуються Україною менше ніж на чверть

Експерт пояснив, чому можливості імпорту електроенергії використовуються Україною менше ніж на чверть

Україна не повністю використовує можливості імпорту електроенергії з країн Європейського Союзу через штучні цінові обмеження на ринку. Про це заявив експерт з ринку нафтопродуктів та енергетичних питань Геннадій Рябцев в ефірі Громадського радіо. 

За словами Рябцева, наразі в Україні спостерігаються вимкнення електроенергії по всіх регіонах, що свідчить про дефіцит. Водночас, можливості міждержавного перетину використовуються менше ніж на чверть.

«Ми можемо завезти 50 ГВт/годин електричної енергії кожної доби, понад 50 ГВт/годин електричної енергії. Ми завозимо 6, 7, в найкращому випадку – 10, може 11, оце на піку у нас було після атаки 28 листопада», – зазначив експерт.

Рябцев пояснив, що головною перешкодою для збільшення імпорту є так звані прайс-кепи – граничні ціни на ринку електроенергії.

Він навів приклад цінової ситуації: «Пікове навантаження коштує 152 євро за МВт/годину зараз в Україні, а в Польщі – 144, в Словаччині – 154, в Румунії – 154 теж. На 2 євро більше в Румунії та в Словаччині, а в Польщі взагалі дешевше. Що забороняє нам купити цю саму електричну енергію? Що забороняє? Прайс-кепи».

Раніше аналітикиня ринку електроенергії в ExPro Consulting Дар'я Орлова заявила, що Україна продовжує зменшувати обсяги імпорту електроенергії, незважаючи на зростання споживання та застосування обмежень для споживачів. За її словами, у листопаді 2024 року імпорт електроенергії склав близько 165 тисяч МВт·год, що на 9% менше порівняно з жовтнем.

Джерело матеріала
loader
loader