Українську кукурудзу готують до космічних місій NASA та SpaceX
Українську кукурудзу готують до космічних місій NASA та SpaceX

Українську кукурудзу готують до космічних місій NASA та SpaceX

Вінницька компанія «Мнагор» долучилася до програм NASA та компанії SpaceX стосовно адаптації цукрової кукурудзи для космічної місії на Місяць та Марс.

Про це SEEDS розповів засновник і директор компанії Михайло Нагорняк.

Він зазначив, що отримав він від NASA та SpaceX перелік вимог та критеріїв, яким мають відповідати сорти рослин. 

«І SpaceX, і NASA цікавить дуже багато показників. Ми отримали запит стосовно генетичних даних та методів селекції, методик вирощування, стійкості до радіації та ультрафіолетового випромінювання. Їх цікавлять точні дані про діапазон температури, де рослина може розвиватися, стійкість до змін атмосферного тиску і рівня CO2. Швидкість росту та період дозрівання в різних умовах (на Землі та в симульованих марсіанських умовах).

Їх цікавлять не тільки параметри щодо адаптації до марсіанських умов та умов Місяця, де немає щільної атмосфери, а також розміри та вага посадкового матеріалу, необхідні умови для зберігання і транспортування насіння. Чи можлива самореплікація рослини (збір і зберігання насіння для подальшого вирощування без постійного поповнення ресурсів із Землі)», — поділився селекціонер. 

Також має значення харчова цінність (калорії, вміст білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів).

«Зараз ми у процесі перевірки наших гібридних сортів — створюємо робочу групу. Я розмовляю і з науковцями, і з ентузіастами, щоб відтворити на Землі марсіанський ґрунт, його аналог. До речі, вінницькі науковці із Інституту кормів та інших університетів уже виявили бажання долучитися до нашого проєкту», — розповів Нагорняк. 

Науковці збираються відтворити ґрунти, як на Марсі та на Місяці, і закласти дослідну ділянку. 

«Забігаючи наперед ми розуміємо, що стійкість до ультрафіолетового випромінення, можливо, доведеться підсилювати», — додав Нагорняк. 

Дослідні зразки висіватимуться вже навесні 2025 року. Тепер потрібно їх перевірити. 

«Якщо ми вгадали — то, можливо, на осінь 2025 року підтвердимо статус першої української марсіанської кукурудзи», — сказав науковець, зазначивши, що зараз готує документацію для SpaceX, для NASA — все трохи складніше. 

Джерело матеріала
loader