Зараз обговорюється питання передати Міністерству розвитку громад та територій частину повноважень Міністерства національної єдності. Мінрозвитку готове взяти на себе так звані тверді навички, і вже працює над великою програмою щодо надання житла для тимчасово переміщених осіб, заявив в інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єр-міністр з відновлення — міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба, з яким поспілкувалася Інна Ведернікова.
«Наше міністерство готове взяти на себе все, що стосується hard skills — твердих навичок. 4,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Понад сім мільйонів виїхали за кордон. Ми розуміємо, що приблизно мільйон переселенців, які залишилися в Україні, — це люди, які працюють і готові піти на іпотечну або кредитну програму, щоб отримати житло. Нам дуже важливо підтримати їх. Дати інструмент (іпотеку, кредит), завдяки якому вони закріпляться в новій громаді, отримають гарні умови для життя», – заявив Кулеба.
За словами міністра, його відомство вже напрацьовує велику житлову програму для людей, які втратили житло внаслідок російської агресії. Йдеться про крос-секторальний проєкт, до якого, крім Мінрозвитку, залучені Міністерство економіки та Міністерство фінансів. Кулеба пояснив, що це буде житло для тимчасово переміщених осіб. При цьому програму запускатимуть не на бюджетні гроші.
«Ми стартуватимемо виключно з кредитними грошима міжнародних банків розвитку. На першому етапі хочемо відточити фінансову модель, зрозуміти, як це може працювати. Також потрібен чіткий алгоритм взаємодії з громадами, оскільки саме громади реалізовуватимуть цю програму. На сьогодні в нас 15 міст, які відбиралися за певними критеріями», – зазначив віцепрем’єр-міністр.
За його словами, основним критерієм відбору міста було те, скільки там перебуває ВПО. Кулеба розповів, що були такі міські голови, які відмовилися від участі в програмі.
«Що від них потрібно? Громади надають земельну ділянку для будівництва. Плюс беруть на себе зобов’язання підвести туди всі комунальні мережі. Це житло міське, тобто належить громадам, і надається насамперед для внутрішніх переселенців, але за своєю суттю це службове житло, оскільки прив’язується до роботи. Оренду за свого працівника сплачуватиме роботодавець. А якщо людина їде, то втрачає можливість користуватися квартирою. Приватизації таке житло не підлягає. В такий спосіб створюється фонд житла для форс-мажорів. І це європейська практика. Кожне місто має такий фонд, тому українців було куди селити», – додав очільник Мінрозвитку.
Зазначимо, що сьогодні в Україні працюють дві програми — «єВідновлення» та «єОселя». Вони обкатані, але там залишилися проблеми. Зокрема в межах «єОселі» переселенцям набагато важче отримати можливість іпотеки, ніж тим, у кого вже є житло та гроші. Тому що у ВПО просто немає 25% ціни для оплати першого внеску. Плюс на ці гроші держави, крім військових, претендують абсолютно всі, в кого є житло, але не більш як 80 квадратів.
«У програмі «єВідновлення» працюють два компоненти. По-перше, можливість відремонтувати пошкоджене житло, виходячи з розрахунку вартості пошкодженого. Це досить успішна програма, й за час її дії компенсацію отримали понад 77 тисяч сімей, а якщо бути точним, на сьогодні це 77 383 сім’ї. По-друге, компенсація за повністю зруйноване житло. З огляду на параметри житла, яке було в людини, затверджений коефіцієнт і ринкову вартість житла розраховується повна сума компенсації», – пояснив Кулеба.
Він додав, що у кого і де саме купувати таке житло – це відповідальність самої людини. Міністр розповів, що за час існування програма «єВідновлення» допомогла розв’язати проблему з житлом 5 тисячам сімей. Кулеба також зазначив, що президент анонсував виділення наступного року ще 15 млрд гривень на компенсацію за житло для ВПО. А це, додав міністра, ще 10 тисяч родин.
«Щодо програми «єОселя», то це парафія Мінекономіки. Але я знаю, що вже ухвалено рішення значно зменшити перший внесок для ВПО. Ще один важливий нюанс для людей полягає в тому, щоб суму, яку ми даємо як компенсацію за зруйноване житло, можна було врахувати та перерахувати для ВПО. Тобто людина втратила житло, подалася на компенсацію за програмою «єВідновлення», отримала мільйон гривень компенсації й відразу може внести її як перший внесок за програмою «єОселя», – підсумував міністр.
У першій частині інтерв’ю Олексій Кулеба розповів Інні Ведерніковій про суб’єктність Кабінету міністрів, ключові виклики міністерства, побудову комунікації з місцевою владою, корупційні ризики бюджету і регіональну політику.