Народні депутати просять КСУ оцінити конституційність залучення міжнародних експертів до конкурсних комісій
Народні депутати просять КСУ оцінити конституційність залучення міжнародних експертів до конкурсних комісій

Народні депутати просять КСУ оцінити конституційність залучення міжнародних експертів до конкурсних комісій

До Конституційного Суду надійшло конституційне подання 56 народних депутатів, у якому вони просять перевірити на відповідність Основному Закону залучення міжнародних експертів до конкурсних комісій з обрання посадовців органів влади в Україні.

Про це повідомляє пресслужба КС, передає Укрінформ.

Як зазначають у поданні народні депутати, звернення зумовлено тим, що "у процесі реформування державних органів України до формування ключових інституцій, зокрема антикорупційних, правоохоронних та судових органів, а також здійснення контролю за їхньою діяльністю на системній основі почали залучатися міжнародні експерти".

У поданні наводиться низка положень законів, зокрема "Про Конституційний Суд України", "Про Вищу раду правосуддя", "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищий антикорупційний суд України", "Про Рахункову палату", "Про Національне антикорупційне бюро України", "Про запобігання корупції", "Про прокуратуру", "Про Державне бюро розслідувань", у яких передбачається участь міжнародних експертів у конкурсних комісіях з відбору посадовців.

Народні депутати висловлюють сумнів, що ці норми законів відповідають положенням Конституції, які гарантують народовладдя та суверенітет України.

Наголошується, що основою демократичного устрою країни є право народу самостійно визначати свою державну політику та обирати своїх представників до органів влади.

"У воєнний час участь іноземних експертів у формуванні українських державних органів може розглядатися як обмеження національного суверенітету і свідчить про недовіру до народу, який із надзвичайною відповідальністю і самовіддачею захищає не лише територіальну цілісність України, а й цінності, що лежать в основі сучасної Європи. Досвід управління в умовах війни показує, що українці мають не лише силу, а й розуміння своєї відповідальності перед майбутніми поколіннями, а отже, здатні самостійно формувати та зміцнювати державні інститути", - йдеться у поданні.

На думку авторів, іноземні експерти при відборі українських посадовців можуть виконувати консультативну роль, але кінцеві рішення повинні приймати виключно національні органи, щоб таким чином забезпечити стійкість і легітимність державних інституцій в очах народу.

Народні депутати зазначають, що покладання частини функцій із формування ключових державних інституцій на міжнародних експертів "фактично призводить до обмеження права українського народу на управління державою", це також "створює небезпеку порушення державного суверенітету України".

"Така практика призвела до істотного зменшення контролю України над власними державними процесами та органами, а в разі її продовження або поширення - зможе спричинити втрату державного суверенітету та державності України в цілому", - вважають автори подання.

Як повідомлялося, до Конституційного суду надійшло подання від уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця стосовно конституційності окремих положень Закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Джерело матеріала
loader
loader