В Укрінформі представили прогноз розвитку інформаційної війни на 2025 рік
В Укрінформі представили прогноз розвитку інформаційної війни на 2025 рік

В Укрінформі представили прогноз розвитку інформаційної війни на 2025 рік

В Укрінформі відбулася експертна дискусія "Як розвиватиметься інформаційна війна? Прогнози на 2025 рік", під час якої було представлено дослідження ГО CAT-UA "Інформаційна війна: що чекає нас у 2025 році".

Як зазначив під час дискусії керівник ГО CAT-UA Артем Захарченко, прогноз присвячений інформаційній війні і всім пов'язаним з нею аспектам і розглядає три сценарії: позитивний, базовий та негативний як суто для України, так у Росії і у світі в контексті інтересів України.

"Не в компетенції аналітиків зʼясовувати, якою буде політика Дональда Трампа щодо України. Ми фокусувалися на тих моментах, які не стосуються цих рішень, а стосуються саме комунікацій і того, наскільки легко ми будемо переживати в нашій інформаційній війні результати цих рішень. У нас є три сценарії: позитивний, базовий та негативний, і в кожному з них ми прописуємо, що має статися для того, щоб той сценарій був актуальним", - сказав Захарченко.

За його словами, позитивний сценарій для України ґрунтується на тому, що влада має якісно оновити комунікаційну політику, що включає в себе і зміни в комунікаційному блоці Офісу Президента, реформування МКСК, зміни в підходах до протидії пропаганді та дезінформації, а також розмова про посилення військової стійкості, про зміни у підходах до мобілізації.

В Укрінформі представили прогноз розвитку інформаційної війни на 2025 рік - Фото 1

"Важливий момент - відмова від підготовки до виборів. Ми бачимо, наскільки зараз це несеться у Верховній Раді, Тік-Току - усюди в усіх сенсах. Ми б дуже рекомендували просувати наратив, що вибори шкодять сильній переговорній позиції, про яку говорить президент і яка нам дуже потрібна. І якщо ми будемо займатися виборами, вона буде слабшою і, відповідно, на переговорах, якщо вони будуть, ми зможемо набагато менше досягти", - сказав Захарченко.

Базовий сценарій для України, як зазначив він, ґрунтується на тому, що інформаційна політика влади не змінюється, намагання протидіяти російській дезінформації постійно балансуватиме з намаганням враховувати виборчі моменти або загальний рейтинг влади. У цьому сценарії для України і надалі будуть частково приховуватися складнощі на фронті, буде роздратування українців не тільки владою, а й подіями на фронті і обстрілами, а також поступова втрата субʼєктності України для партнерів.

Наслідками такого сценарію, як йдеться у прогнозі, можуть бути збільшення дистанції між військовими та цивільними, зростання псевдопатріотизму чи скепсису щодо західних партнерів, високий антирейтинг мобілізації, поява великої кількості псевдоекспертів.

В Укрінформі представили прогноз розвитку інформаційної війни на 2025 рік - Фото 2

Передумовами негативного сценарію для України можуть стати загострення політичної боротьби, неспроможність влади ефективно реагувати на кризи буде підривати її легітимність і створювати політичні умови для нестабільності. Як йдеться у прогнозі, втрата військової спроможності, посилення мобілізаційного тиску та цензура посилять соціальну напругу. Наслідками цього можуть бути комунікаційні помилки, підсилені поганими новинами з фронту, зокрема дипломатичного, які можуть призвести до обвалу економіки, мотивації українців до спротиву, до готовності домовлятися з агресором.

Як зазначається у документі, для уникнення такого розвитку подій владі рекомендується змінити комунікаційну політику, запровадивши координацію кампаній між різними відомствами, відмовитися від уявлення про непідконтрольні медіа як про «недружні». Окрім цього, в рекомендаціях йдеться про необхідність змінити підходи до боротьби з російською дезінформацією, фокусуючись не на фактчекінгу, а на створенні стратегічного наративу. Також необхідна чесна комунікація щодо бойових дій, остаточне переведення рекрутингу і навіть мобілізації на рівень бригад, відмова політсил від підготовки до виборів, щоб сфокусуватися на досягненні кращої «позиції сили» в переговорах з Росією. Необхідна зміна підходів до медіаосвіти на всіх рівнях, базове роз’яснення про стратегічні напрямки.

Як повідомляв Укрінформ, у боротьбі за позиції напередодні очікуваних мирних переговорів щодо України на початку 2025 року російські інформаційні атаки будуть посилюватися.

Теги за темою
війна
Джерело матеріала
loader
loader