Недозруйновані підприємства в окупованих Росією Донецькій і Запорізькій областях віддано на відкуп вихідцям із регіонів півдня Росії та Північного Кавказу. Вони стали засновниками 80% нових компаній, зареєстрованих на окупованих територіях.
Така інформація випливає з аналітики видання «Важливі історії».
Найчастіше компанії реєструють у містах Донецької та Луганської областей. Наприклад, у Донецьку з лютого 2022 року зареєстрували понад тисячу юросіб, у Луганську - 746, у Макіївці - 255. Аналітики Transparency International пов'язували це зі сприйняттям цих територій у росіян як більш «стабільних» для бізнесу порівняно із Запорізькою та Херсонською областями.
Серед міст, захоплених під час повномасштабної війни, бізнес реєструють здебільшого в Маріуполі та Бердянську. Так, у Маріуполі бенефіціарами більш як половини юросіб є росіяни, 40 компаній зареєстровані на кримчан, 179 - на підприємців, які отримали ІПН в окупованих регіонах.
З'ясувалося, що серед засновників компаній на окупованих територіях з великим відривом лідирують вихідці з Ростовської області - їх 1315 осіб. На другому місці волгоградці - 642 особи, на третьому кубанці - 427 осіб. Для порівняння, московський ІПН мають лише 212 засновників таких компаній.
Ключова фігура однієї з найбільших груп компаній, основні активи якої зосереджені в будівельній сфері, - українець Віталій Колесніков. 2020 року бізнесмена затримали в Україні під час передання хабаря голові Фонду держмайна, після чого він виїхав до Росії, а потім, ще 2021 року, отримав паспорт «ЛНР». В Україні його оголосили в розшук, а на окупованих територіях його кар'єра майже одразу пішла в гору: Колесніков став власником семи компаній в окупованих регіонах і трьох - у Москві.
Також видання встановило вихідців із Чечні, наближених до влади республіки і пов'язаних із захопленням активів на окупованих територіях України, передає Кавказ. Реалії. Так, Асланбек Алханов, який представляється помічником представника глави Чечні в Краснодарському краї, керує будівельною компанією в Донецькій області.
Компанію «Запоріжчермет», створену для переробки та реалізації брухту і відходів чорних металів, контролює Аслан Байсаров - брат близького до керівництва Чечні боксера Рамзана Байсарова.
Раніше в грудні видання Проєкт встановило, що на окупованих територіях Чечні вихідці з Чечні володіють або керують щонайменше 35 підприємствами, щодо 17 із них журналісти змогли підтвердити зв'язок із наближеними Кадирова, його військовими підрозділами або чеченськими держкомпаніями. Серед них, крім заводу «Азовсталь» і металургійного комбінату імені Ілліча, - маріупольський «Еліт-Буд», платіжні системи «Поліпей» і «Пейберрі», щонайменше дві «[see_also ids=»513740«]агрофірми», які вивозять зерно, і так далі.
У жовтні американська газета The Wall Street Journal з посиланням на документи, заяви влади, менеджерів і бізнесменів писала, як люди з оточення Кадирова вивозять і розпродають сучасне обладнання, металобрухт, вугілля і промислові гази з Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча.
Наведені приклади - мала частина того, що захопили і що творять окупанти на захоплених українських територіях. Але в російського бізнесу на захоплених територіях немає жодних юридичних гарантій. Україна вважає нікчемними будь-які акти російської влади на окупованих територіях, включно з будь-якими угодами з нерухомістю - за міжнародним правом, кажуть юристи, Росія не може вводити на окупованих територіях свої закони. Це означає, що будь-які майнові права на окупованих територіях України, які сьогодні підтверджені російськими папірцями, - це «пташині права». Юридично весь цей бізнес висить у повітрі. Коли війна закінчиться, будь-який російський власник або підприємець залишиться ні з чим.