Новорічний стіл 2025: у скільки обійдеться і за що доведеться доплатити
Новорічний стіл 2025: у скільки обійдеться і за що доведеться доплатити

Новорічний стіл 2025: у скільки обійдеться і за що доведеться доплатити

Бюджетне меню новорічного столу 2025 року обійдеться на чверть дорожче, ніж роком раніше, вважають експерти.

Новорічний стіл в Україні у 2025 році встиг істотно подорожчати. Главред розповідає, що вплинуло на вартість частувань і як змінилися ціни за минулий рік.

Ціни "поповзли" через інфляцію та курс

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук пояснює, що протягом 2024 року ціни зростали практично кожного місяця. Особливо під кінець року інфляція дала значне підвищення – понад 11%. Це, звісно, позначилося на вартості продуктів, які будуть на столах українців.

Ще один фактор – ажіотажний попит перед святами. У грудні українці починають масово скуповувати продукти, що також додає 6-8% до зростання цін. Після свят ціни можуть дещо знизитися, але через перераховані чинники істотного падіння не буде. Крім того, курс гривні також впливає на імпортні товари, адже вся імпортна продукція фіксується в іноземній валюті. А це, за словами експерта, також не сприяє зниженню цін.

Як розповів у коментарі Главреду економіст, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин ціна новорічного столу зросла на 25-30%.

Новорічний стіл 2025: у скільки обійдеться і за що доведеться доплатити
Новорічний стіл 2025 – як змінилися ціни / Інфографіка Главред

"За нашими підрахунками торік він коштував близько 2300 грн, цьогоріч уже 3000 грн. І це без "делікатесів" – ікри, риби або м'яса", – зазначив Пендзин.

Схожі цифри наводять і в Інституті аграрної політики – як повідомив його директор, академік НААН Юрій Лупенко, на сім'ю з чотирьох осіб бюджетне новорічне меню зі страв, традиційних для столу середньостатистичної сім'ї (салати, м'ясні та рибні продукти, овочі, фрукти, хлібобулочні та кондитерські вироби, напої тощо) обійдеться у близько 3594,05 грн, тобто на 24,8% дорожче, ніж торік. Тоді як наявність делікатесів обійдеться ще дорожче, у 4333,05 грн, тобто на 27% дорожче, ніж роком раніше.

Овочі подорожчали найбільше

За словами Олега Пендзина, основну частку новорічного столу становлять овочі для різноманітних салатів, і саме овочева група демонструє значне зростання цін – фактично вдвічі або навіть у 2,5 раза, порівняно з попередніми роками.

"Наприклад, картопля, морква, цибуля та капуста подорожчали найбільше", – розповів Пендзин.

За словами Марчука, вартість овочів зросла через неврожайність, спричинену посухою – втрати на деяких підприємствах становили понад 30%.

Хто такий Денис Марчук?

Денис Марчук – це заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, керівник Центрального апарату Аграрної партії України (2016 р.), заступник голови Аграрної партії України (2016-2017 рр.). У 2015 році координатор проекту "Аналітична платформа АПК".

"Зокрема, ціни на картоплю частково стабілізували за рахунок імпорту. Поки що вона коштує 23-24 грн за кілограм, хоча раніше прогнозували понад 30 грн через дефіцит внутрішньої пропозиції. Тим не менш, ціна на овочі може зрости ще на 15% протягом зими. Це пояснюється витратами на зберігання продукції, які збільшуються через вартість електроенергії та можливі відключення. Використання генераторів також підвищує собівартість продукції втричі", – розповів Марчук.

Щодо фруктів ситуація стабільна. У зимовий період імпортні фрукти (цитрусові, банани) зазвичай займають значну частку ринку. Дефіциту, зазначає експерт, немає, але ціни, як зазвичай, залежать від імпортерів та їхніх контрактів.

Українці в селах стали економити на алкоголі

Ще одна складова новорічних страв, яка суттєво подорожчала – курячі яйця.

Хто такий Олег Пендзин

Олег Володимирович Пендзин – економіст, керівник громадської спілки "Економічний дискусійний клуб". Виступає як економічний експерт на телебаченні, а також автор матеріалів для низки українських медіа на фінансову та споживчу тематику.

"Щодо яєць – на перше півріччя 2024 року їхня ціна була близько 63,5 грн за десяток, а зараз – уже 72-73 грн. Тобто зростання не вдвічі, але досить відчутне", – зазначив Пендзин.

Погоджується з таким висновком і Денис Марчук – за його словами, яйця за останні кілька місяців зросли більш ніж на 55%.

"Хліб подорожчав за рік більш ніж на 15%, а молочна продукція – на 30% у 2023 році, і вже на 40% у 2024 році. Це означає, що продукти харчування цього року значно дорожчі, ніж минулого", – погоджується Марчук.

Ціни на м'ясо та копченості, на думку Пендзина, поки що зросли не сильно – станом на сьогодні, зростання становить до 10%. Також зросли в ціні й імпортні делікатеси, такі як сир або ікра.

"Ціни на імпортну продукцію зросли на 2-5% у валютному вираженні, але через коливання курсу долара (з 36-37 грн на початку року до 42 грн зараз) ми бачимо зростання на 15-17% у гривневому еквіваленті", – додав експерт.

Що стосується цін на алкоголь, то основними факторами подорожчання є акцизна політика, яка вже частково змінилася і може вплинути на ціни найближчим часом.

"Формально кількість спожитого алкоголю на душу населення не змінилася, хоча в реальності українці стали пити більше. Слід врахувати, що значна частина населення вдається до саморобного алкоголю, частка виробництва якого суттєво зросла. Це особливо стосується сільської місцевості, де купівля магазинного алкоголю зводиться до мінімуму", – каже Пендзин.

Джерело матеріала
loader
loader