Атаки на енергетику: у NYT оцінили, як Україна забезпечить електропостачання взимку
Атаки на енергетику: у NYT оцінили, як Україна забезпечить електропостачання взимку

Атаки на енергетику: у NYT оцінили, як Україна забезпечить електропостачання взимку

У The New York Times розповіли, як Україна забезпечуватиме електропостачання цієї зими.

Як передає "Хвиля", про це пише видання.

Останнім часом ситуація з електропостачанням в українських містах значно погіршилася через часті авіаудари по енергетичній інфраструктурі. У столиці, Києві, жителі змушені використовувати телефони як джерело світла для пересування темними вулицями. Власники собак знайшли креативне рішення - вони прикріплюють світлові палички до своїх улюбленців під час прогулянок.

Протягом останнього місяця відбулося три серйозні удари по енергооб’єктах, що змушує владу вводити планові відключення електроенергії для балансування навантаження в мережі. Фахівці зазначають, що після двох років систематичних атак на об’єкти енергетики вся система електропостачання країни перебуває в украй уразливому стані.

ООН попередила, що цієї зими перебої з подачею електроенергії можуть тривати до 18 годин на день, "залишаючи цивільне населення без електрики, необхідної для обігріву будинків, роботи водяних насосів і навчання дітей онлайн".

"Це змусило українську владу вдатися до нетрадиційних заходів, щоб спробувати запобігти енергетичній кризі. Вони доставили в Україну цілу застарілу литовську електростанцію, щоб зібрати деталі для пошкодженої мережі; взяли в оренду у Туреччини плавучі електростанції; і навіть попросили ООН бути присутніми на найважливіших підстанціях, сподіваючись стримати російські атаки", - пише видання.

За словами київського експерта з енергетики Інституту Кеннана у Вашингтоні Андріана Прокіпа, оскільки енергетичні об’єкти України в основному були побудовані ще за радянських часів, вони залежать від запасних частин із заводів радянської епохи.

Тому минулого року ДТЕК, найбільша приватна енергетична компанія України, почала пошук сумісних деталей на заводах у країнах колишнього Східного блоку, таких як Словаччина та Чехія.

Енергетика України
Енергетика України
Укрэнерго

"Ми знайшли електростанції з генераторами та турбінами, які дуже схожі на наші", - сказав керівник офісу ДТЕК із відновлення Олексій Поволоцький.

Один із найсміливіших українських проєктів за підтримки Європейського Союзу передбачає демонтаж цілої електростанції, яка колись забезпечувала теплом половину Вільнюса, столиці Литви, а її частини використовуються для ремонту кількох пошкоджених українських об’єктів. Операція розпочалася цього літа і триває досі. В Україну вже відправлено понад 300 одиниць обладнання, точне місце розташування якого тримається в таємниці з міркувань безпеки.

Чиновники і бізнесмени, які беруть участь в операції, зазначають, що запасні частини для заводу мали прибути в Україну до зими, але логістичні перешкоди та бюрократичні затримки змістили терміни, і деяке ключове обладнання не буде доставлено до наступного року.

"Будівництво нових електростанцій — тривалий процес, який Україна не може собі дозволити із настанням зими. Як альтернативу країна планує орендувати "електроходи" — плавучі станції, встановлені на вантажних суднах, — для забезпечення електроенергією чорноморського узбережжя Одеси, де немає електростанцій. Кораблі, що працюють на паливі або газі, будуть пришвартовані в портах регіону та передаватимуть електроенергію в мережу через берегові підстанції", — пише The New York Times.

Українські чиновники, які говорили на умовах анонімності через делікатність плану, заявили, що ведуть переговори з турецькою компанією Karpowership, яка спеціалізується на будівництві електроходів, про оренду кількох суден.

Тим часом в "Укренерго" заявили, що вже почали будівництво передавальних потужностей для підключення суден до мережі. Будівництво об’єктів завершено. Два кораблі можуть бути введені в експлуатацію протягом кількох тижнів, якщо Україна зможе подолати дві проблеми.

Таким чином, український уряд намагається домогтися від своїх західних партнерів оплати частини витрат на виробництво електроенергії на кораблях, які є дуже високими.

Ще одна проблема стосується забезпечення безпеки кораблів в Одеській області, яка часто піддається російським бомбардуванням. Прокіп зазначив, що є надія, що кораблі вдасться зберегти, оскільки їх обслуговує Туреччина.

У ситуації, коли більшість теплових і гідроелектростанцій зруйновані або сильно пошкоджені, Україна покладається на три діючі атомні електростанції, щоб підтримувати електропостачання.

"Росія утримується від прямих нападів на атомні станції, що може призвести до катастрофи. Останнім часом вона зосередилася на підриві їхньої здатності передавати енергію, знищуючи підстанції, які з’єднують їх із мережею. Україна побудувала навколо підстанцій бетонні укриття, але чиновники визнають, що вони неефективні проти ракет. Тому вони вдалися до радикального заходу: попросили чиновників агентства ООН залишитися на підстанціях, сподіваючись, що їхня присутність стримає російські атаки", — йдеться в матеріалі.

У вересні парламентський комітет України з енергетики направив в агентство лист, із яким ознайомилася The NYT, закликавши його розмістити "постійну групу моніторингу" на найважливіших підстанціях.

"Наразі МАГАТЕ погодилося проводити періодичні моніторингові місії на критично важливих підстанціях, але не розміщувати там своїх агентів на постійній основі", — пише видання.

Голова комітету українського парламенту з енергетичної безпеки Вікторія Гриб визнала, що співробітники МАГАТЕ ризикують життям, залишаючись на підстанціях.

"Але хто в Україні сьогодні не ризикує?" — запитала вона.

Нагадаємо, Швейцарія виділила Україні зимовий пакет допомоги на відновлення енергетики.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader