Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням
- Яких «мирних мешканців вбили у Льгові».
- Собянін злив інформацію про втрати окупантів.
- За розпил бюджету на пропаганду взялися роботи.
- Кремлівська ілюзія нормальності стає все більш крихкою.
Яких «мирних мешканців вбили у Льгові»
«За фактом теракту у Льгові (Курська область) Слідчий комітет Росії завів кримінальну справу». У відомстві зазначили, що ЗСУ, мовляв, «завдали ракетного удару по мирних жителях».
НАСПРАВДІ українське військове командування підтвердило удар по Льгову, але вказує, що «ЗСУ завдали його по розташуванню пункту управління 810 ОБрМП ЗС РФ, який знаходився в покинутій цивільній будівлі. Дане вогневе ураження — частина всеохоплюючої кампанії з послаблення спроможностей російської армії координувати військові операції проти народу України».
Місцеві онлайн-видання також пишуть, що штаб морпіхів розміщувався біля цукрового заводу в Льгові.
А наявність 810-ї бригади морської піхоти з окупованого Севастополя в Курській області вже давно є секретом полішинеля. Саме там вона й зазнала найбільших втрат.
Внаслідок останнього удару вбито заступника командира бригади Саліма Паштова, про що написала його сестра, підтвердивши й інші втрати.
Так що про «черговий кривавий злочин київського режиму проти мирних росіян» можуть розповідати хіба що пропагандисти та СКР РФ.
Собянін злив інформацію про втрати окупантів
Експрезидент РФ Мєдвєдєв відзвітував, що у 2024 році контракт з Міноборони уклали майже 440 тисяч осіб. Торік, за даними того ж Медвєдєва, на війну законтрактувалися ще 500 тисяч росіян. Варто згадати й те, що з вересня 2022 року у РФ триває «часткова мобілізація», експерименти із залученням зеків, а віднедавна – ще й вояків КНДР.
Слоном в кімнаті, якого намагається не помічати Мєдвєдєв і вся російська пропаганда, НАСПРАВДІ є питання – куди ж діваються всі ці люди?
Відповідь мимохіть дав мер Москви Сергій Собянін. Розхвалюючи медичний центр у Вороново, він прохопився, що там «вже пройшли реабілітацію майже 600 тисяч учасників спеціальної воєнної операції».
Російське державне агентство ТАСС не могло проігнорувати заяву мера столиці, тому довелося імпровізувати. На опублікованому відеофрагменті Собянін каже саме про 600 тисяч «учасників СВО», а от у текстовій розшифровці йдеться вже про 600 осіб.
Звичайно, сприймати заяви Собяніна як істину неможливо, проте порядок цифр говорить сам за себе. І у Кремлі дуже не хочуть, щоб ця правда виплила на поверхню.
За розпил бюджету на пропаганду взялися роботи
Набагато краще російським пропагандистам вдається розпилювати бюджетні кошти на «патріотизмі». Нещодавно президентський фонд культурних ініціатив опублікував список переможців першого конкурсу грантів на 2025 рік.
Голова комітету фонду — перший заступник глави АП президента РФ Сергій Кірієнко повідомив, що загалом на 1016 проєктів буде виділено 5 млрд 730 млн рублів. Ось деякі з них, які вже підтримав Кремль:
«Фестиваль Русское лето. ZaРоссию» — 97,5 млн рублів. «Програма фестивалю насичена сенсами, які сприяють розумінню історичних подій минулого і сьогодення, зокрема СВО», – зазначено в заявці.
«Всеросійський тур ансамблю «Новоросія» на підтримку СВО «Перемога за нами» — 19,9 млн рублів. «Ті, хто вже на фронті, повинні знати, що їх пам’ятають, ті, кому належить піти на фронт, повинні бачити важливість цього кроку», — пояснюють автори проєкту.
НАСПРАВДІ найбільше потішив проєкт «Кіберфолк 2.0: спів із роботом-фольклористом» вартістю 8,7 млн рублів. «Проєкт орієнтований на відродження та поширення духовно-моральних цінностей, притаманних фольклору, таких як шанобливе ставлення до сім’ї, природи та батьківщини», — переконують російські «патріотичні» кіберфольклористи.
Їхньому «роботу» виділили навіть більше, ніж голові СЗР Наришкіну. Лише 8 млн рублів отримав проєкт «Чужі і СВОї» Російського історичного товариства, яке він очолює. Ці «історичні проєктувальники» пропонують «через візуальне мистецтво підкреслювати контраст між російськими військовими і обличчям нацистів, з якими вони борються… Концепція виставки передбачає включення паралелей з Нюрнберзьким процесом».
Проєкту «Культура на допомогу Донбасу» виділять майже 10 млн рублів. Композитор-пропагандист Андрій Батурін за ці гроші обіцяє організувати гастролі колективів, які знайомитимуть аудиторію «з новими духопідйомними творами метрів і молодих авторів для спільного внеску в перемогу». І все це «спрямовано на відновлення традиції фронтових творчих бригад».
В рамках проєкту «Поле битви: Маріуполь» 26 млн рублів обіцяють надати музею історії окупованого українського міста. У експозиції буде відображено дві «найдраматичніші і найзначущіші події в історії міста» — німецька окупація 1941-1943 років і період 2014–2022 років, який автори проєкту охрестили «періодом окупації полком «Азов»». При цьому захоплення міста російськими військами, звісно, називається «героїчним визволенням».
Але ні за які гроші російська пропаганда не здатна пояснити, чому під час «азовської окупації» Маріуполь жив і розвивався, а після «визволення» лежить в руїнах.
Кремлівська ілюзія нормальності стає все більш крихкою
Бразильський авіабудівний концерн Embraer 26 грудня офіційно заявив, що готовий співпрацювати з владою і компетентними органами у справі про катастрофу, що сталася напередодні з літаком «Азербайджанських авіаліній».
З великою долею вірогідності можна припустити, що бразильців до розслідування не допустять. Бо є, що ховати. Одразу стало зрозуміло, що російська пропаганда подаватиме катастрофу Embraer виключно як результат зіткнення зі зграєю птахів із подальшим вибухом балона на борту.
НАСПРАВДІ аеропорт Грозного не прийняв рейс із Баку через нібито «сильний туман». Але в цей час на Північному Кавказі запроваджували план «Ковер» (режим закритого неба) через атаку БПЛА, про що повідомив секретар радбезу Чечні Хамзат Кадиров, який похизувався тим, що «дрони збиті».
Падіння уламків одного з них того ж дня стало причиною вибуху і пожежі в торговому центрі «Аланія Молл» у Владикавказі, про що й повідомив глава Північної Осетії Сєргєй Меняйло. «Атаку БПЛА було здійснено по низці регіонів Северо-Кавказького федерального округу», — визнав він.
А ось про те, що літак збила саме російська ППО вже відверто заговорили Z-блогери. Першим на це натякнув профільний канал Fighterbomber. Згодом підтвердив найбільший «воєнкорівський» ресурс — Юрія Подоляки.
А Z-канал Alex Parker Returns взагалі одразу ж пояснив, чому пошкоджений «зграєю птахів» лайнер направили не до російських аеропортів, а Казахстану. «Чеченці відпрацювали ППО по цивільному літаку азербайджанців. Відразу ж зрозуміли, що накоїли. Прийшла заборона на посадку в Чечні, Інгушетії та Дагестані. Пілоти розвернули літак і полетіли в Актау. Це був найближчий аеропорт через Каспійське море. Розрахунок був на те, що літак впаде у нього і вийде приховати пошкодження від роботи ППО».
Схоже, що розрахунок дійсно був на те, що літак впаде в Каспій. Але пілоти дивом дотягнули до казахстанського степу і врятували частину пасажирів. А разом з ними — ще й речові докази.
З цього приводу варто нагадати напівзабуту історію, коли Кадиров ще в липні 2022 року просив у Путіна власну систему ППО, хоча тоді БПЛА ще не літали над Чечнею.
З огляду на все, цього року він вже почав нею користуватися на повну — як розуміє і як вміє. «Цікаво, якщо версія з обстрілом пасажирського літака із ЗРК підтвердиться, (а все на те схоже), то як диспетчери в Грозному і військові взаємодіють у своїй роботі?» — запитують Z-блогери.
Фактично Кадиров втягнув Росію у черговий міжнародний скандал, який вона знову хоче приховати. Так само, як намагалась це зробити з малайзійським Boeing в Україні. Авіакатастрофа азербайджанського Embraer в Казахстані за фактом стала другою трагедією з пасажирськими літаками за час війни РФ проти України. І прямим її наслідком.
Втім, закривати своє небо для авіарейсів Росія не буде, адже тоді доведеться визнати, що далеко не все «йде за планом». І саме тому Кремль буде до останнього підтримувати ілюзію нормальності, яка з дня на день стає все більш крихкою.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.