У 2025 році в Україні неповнолітні громадяни, які постраждали внаслідок війни, можуть оформити статус “дитина війни”. Однак отримати цей статус можуть не всі, оскільки на кінець 2024 року в українському законодавстві відсутні чіткі критерії для надання цього статусу. Проте ще в 2017 році Кабінет міністрів затвердив постанову № 268, яка визначає порядок надання статусу дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Згідно з постановою, статус “дитина війни” можуть отримати неповнолітні особи, які зазнали таких тяжких наслідків війни:
- отримали поранення, контузію або каліцтво;
- стали жертвами фізичного чи сексуального насильства;
- були викрадені або незаконно вивезені з України;
- брали участь у діях воєнізованих чи збройних формувань;
- перебували у незаконному утриманні, включаючи полон;
- зазнали психологічного насильства.
До того ж, право на статус мають діти, які після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року втратили свій дім чи близьких.
Незважаючи на те, що держава не виплачує прямої фінансової допомоги дітям, які отримали цей статус, вони можуть розраховувати на певні пільги:
- безкоштовне харчування в навчальних закладах (дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних);
- щорічна грошова допомога на оздоровлення;
- цільова підтримка для навчання та щомісячні виплати на проживання (близько 3 тис. грн);
- допомога у здобутті освіти та компенсація витрат на психологічну допомогу.
Окрім цього, місцева влада може надавати додаткові пільги, наприклад, знижки на комунальні послуги або безкоштовний проїзд у громадському транспорті для дітей, які мають статус “дитини війни”.