Чи передадуть Держкіно знову Мінкульту, як Суспільне тримає стандарти в умовах війни, а Арестович фантазує про президентство
Чи передадуть Держкіно знову Мінкульту, як Суспільне тримає стандарти в умовах війни, а Арестович фантазує про президентство

Чи передадуть Держкіно знову Мінкульту, як Суспільне тримає стандарти в умовах війни, а Арестович фантазує про президентство

«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють наприкінці тижня.

Субота, 28 грудня 2024 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».

 

Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».

 

Обличчя марафону «Єдині новини» та Суспільного

Мої колеги проаналізували, кому давали слово найчастіше в листопаді 2024-го, хто був найпопулярнішим гостем, теми та гендерний баланс, із порівнянням гостьової політики всіх каналів марафону з гостьовою політикою Суспільного мовника. В тексті багато цікавих цифр, але скажемо наперед, що «Єдині новини» досі дискримінують жінок за всіма показниками. І ситуація навіть погіршується. Повний аналіз у цьому тексті.

Одразу залишу посилання і на моніторинг телемарафону й Суспільного від медіаексперта Ігоря Куляса. Попри зусилля дотримуватися журналістських стандартів, марафон стикається із серйозними викликами. Надмірна присутність представників влади, мінімальна кількість незалежних експертів і повторення сюжетів створюють ризик перетворення формату на інформаційно-пропагандистський продукт: «Глядачі чекають аналітики, пояснень і дискусій, а не тільки інформаційних зведень. Марафон потребує оновлення, аби відповідати запитам аудиторії», — пише Ігор Куляс. Також у  телемарафоні абсолютним «лідером» за проявами політичного піару був канал «Рада». Читайте повний текст, щоб побачити, чи справді «Єдині новини» залишаються єдиними для глядачів.

Як Суспільне тримає стандарти в умовах війни

Про це в розмові з Оксаною Наумовою розповів Микола Чернотицький, голова правління Суспільного. Говорили також про виклики та найбільші успіхи Суспільного мовлення у 2024 році, про співпрацю з Європейською мовною спілкою і про те, як мовить Перший канал, роблячи свій телемарафон, якими принципами керується команда, чому Суспільне залишається джерелом довіри для мільйонів глядачів і що очікує на нього у 2025-му. Читайте повне інтерв’ю, щоб зрозуміти, як журналістика може бути якісною, чесною й ефективною навіть у найскладніших умовах.

Скандал у КНУ: Василенка звільнили за неетичну поведінку

Київський національний університет імені Тараса Шевченка достроково розірвав контракт із професором кафедри друкованих медіа та історії журналістики Микитою Василенком. Рішення ухвалено на підставі висновків Вченої ради Інституту журналістики та Етичної комісії, які виявили системні порушення професором норм Етичного кодексу університету та умов контракту. Поведінка Василенка, за повідомленням вишу, суперечила етичним принципам спільноти та завдала репутаційної шкоди закладу.

Що трапилося напередодні? 

Викладач Інституту журналістики Микита Василенко опинився в центрі скандалу через антиукраїнські, проросійські і сексистські висловлювання під час лекцій та в ефірах різних каналів. За словами студентів, він також відкрито виправдовував репресії сталінського режиму, називав Радянський Союз «зразком для наслідування», критикував Революцію гідності та робив зневажливі зауваження щодо української мови. Ці заяви викликали обурення як у студентів, так і в медіаспільноті, що ставить питання про відповідність таких поглядів стандартам української освіти. Ярослав Зубченко у своєму тексті «Викладач комуністики. Чому Інститут журналістики має звільнити Василенка» детально аналізує ситуацію і ставить питання про можливі наслідки такого викладання для майбутніх журналістів. Читайте матеріал, щоб зрозуміти, чому ця ситуація стала лакмусовим папірцем для української освіти. Додам тільки, що ексклюзивно в коментарі «ДМ» директор Інституту журналістики назвав неприйнятними висловлювання професора Василенка.

Відмова від телеграму, вплив тіктоку, боротьба зі штучним інтелектом

«Детектор медіа» публікує підсумки року та пропонує власний рейтинг 15 подій у світі соціальних медіа та технологій, які визначили 2024 рік і далі будуть впливати на життя людей в Україні та світі. Головними героями року, що минає, був штучний інтелект і компанії, що працюють із цією технологією. Також для України важливою була дискусія навколо телеграм-залежності, а у світі вирішували, що робити з тіктоком. У 2024-му стало очевидно, що Google перестає бути якщо не основною, то єдиною пошуковою платформою для більшості користувачів. А ще X (Twitter) втрачав аудиторію, а Австралія забороняла реєстрацію дітей у соцмережах.

Держкіно знову передадуть Мінкульту? 

І чи варто чекати на нову голову цієї стражденної інституції? Запитує і пропонує відповідь Лєна Чиченіна, яка називає це  «традиційною рубрикою “Антоніна нарила чуток”». Контекст. Колись Держкіно вже було під управлінням тоді ще Міністерства культури та інформаційної політики. Але в листопаді 2021-го його передали Кабміну. Денис Шмигаль заявив, що так буде краще для всіх.  Уже за останні кілька років Держкіно стільки разів вляпувалося в неприємності та демонструвало неймовірної дичини політику, що рано чи пізно довелося б щось робити. І ось, пташечка принесла Антоніні чутки, що рішення передати Держкіно знову під Міністерство культури (тепер з приставкою «і стратегічних комунікацій») — це вже доконаний факт, хоч і офіційно не підтверджений. Мовляв, про це по секрету сказав (чи сказала) хтось із заступників міністра Миколи Точицького. Ну і, мовляв, нам із вами про це оголосять уже в січні.  Що ж, ваша Антоніна якраз ходила на обговорення Стратегії розвитку культури від Мінкульту і перестріла там першу заступницю міністра Галину Григоренко. Та й запитала її, чи правда оце все, що люди кажуть.

Арестович іде в президенти

І щоб ви не мали сумнівів, пише у своєму тексті Катерина Городнича, він упевнений, що вибори виграє: «Ще б пак, Арестович декілька разів наголосив, що в 2022 році він був другим за популярністю в Україні після Зеленського. Здається, він думає, що ситуація досі приблизно така сама. Ну, може, трішки гірша, бо ж його «дискредитують та переслідують». Очевидно, що Арестович розраховує на фанатів російської церкви та російської мови. «Для Росії я — один із найзручніших перемовників. Тому що я єдиний український політик, який говорить, що в Росії є реальні інтереси. І їх не можна не враховувати», — впевнений наш герой. Але й це ще не весь треш. Арестович у захваті від самого Путіна.  Почитайте, що він ще наговорив у новому інтерв’ю.

 Чи передадуть Держкіно знову Мінкульту, як Суспільне тримає стандарти в умовах війни, а Арестович фантазує про президентство - Фото 1

Наразі це все.

Дякую, що дочитали цього листа до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмітелеграмі,  вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа».  Не залишаю вас на вихідні й без посилання на новий випуск «Ньюспалму». Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader