Ціни на часник із середини грудня встановили рекорд, перетнувши межу в 200 грн/кг.
Це найдорожче в історії, пише LIGA.net. Навіть під час пандемії COVID-19 і на початку російського вторгнення, коли на часник зріс попит, цей овоч не коштував дорожче 160 грн за кг.
«Дуже важко знайти навіть дві тонни товарного часнику для власного виробництва. Його сталого вирощування в Україні немає. Залишилися дрібні партії з городів різної якості, сортів. Навіть для торгових мереж це не підходить. Що вже казати про промислову переробку», — прокоментував директор ГК «Єврошок» Сергій Шиш, чия компанія випускає продукцію під ТМ «Все по часнику».
Зазначається, що часник подорожчав через низку факторів. Зокрема, у Європі на нього зріс попит. Водночас Іспанія, яка є основним виробником часнику в Європі, повністю вичерпала свої запаси. Імпорт часнику з Китаю вже відбувається поза квотою, а отже ввезення його подорожчало на 1200 євро за тонну.
В Україні, за даними статистики, площі під часником з 2020 року скоротилася майже на 15% — до 21 тис. га. Майже все вирощують дрібні та сімейні господарства. Гуртові покупці підозрюють, що офіційна статистика перебільшує площі.
«В усякому разі, цього року я не бачив полів часнику понад 2 га. Хоча перед війною були поля 50 і 70 га», — говорить Сергій Шиш.
Головна проблема з вирощуванням часнику — необхідність залучення великої кількості працівників. Хоча навіть із витратами на ручну працю дохідність часнику вражає — у разі дотримання технологій дохід з гектара має дорівнювати грошовому потоку з 40 га, засіяних кукурудзою.
«Це майже гарантовано. З поточними цінами можливо досягти паритету 70 га кукурудзи», — зазначає Сергій Шиш.
За його розрахунками, за інтенсивної системи вирощування витрати на 1 га часнику сягають $17 тис. Але дохід із цього гектара буде до $40 тис.