Довіра до російських медіа знизилася у десяти країнах Центральної та Східної Європи. Про це свідчить звіт Disinformation Resilience Index 2024, який з 2021 року висвітлює, як країни в регіонах Східного партнерства та Вишеградської групи реагують на фейки та дезінформацію в інфопросторі, повідомив фактчекерський проєкт StopFake.
Дослідження Індексу стійкості до дезінформації охоплює Чехію, Угорщину, Польщу, Словаччину, Вірменію, Азербайджан, Білорусь, Грузію, Молдову та Україну. Аналіз стійкості до дезінформації України здійснила керівниця ініціативи, медіадослідниця Ольга Юркова. За її інформацією звіт має кількісну та якісну частини. Якісна аналізує ключові складники стійкості до дезінформації, а кількісна порівнює, як експерти з різних країн оцінюють зміни у цій стійкості за останні три роки.
«Україна, попри усі наші виклики, — знову, на думку експертів, має найкращі показники. Зрозуміло, що не від хорошого життя, але факт», — повідомила Ольга Юркова.
Дослідження 2024 року показало, що десять основних країн Центральної та Східної Європи досягли незначного прогресу у розвитку своєї стійкості до дезінформації за три роки. Сукупний індекс стійкості країни до дезінформації формується з трьох складових: суспільної стійкості, правової та інституційної стійкості, медіа та цифрової стійкості. Сукупний індекс вимірює ступінь прогресу або регресу щодо стійкості до дезінформації досліджуваної країни, зазначено у звіті.
Наприклад, рівень стійкості суспільства для Вірменії — 1,2, тоді як у Чехії — -0,2. «Це не означає, що чеське суспільство в цьому відношенні гірше, ніж вірменське. Натомість результати DRI показують, що експерти оцінили прогрес Вірменії у цій сфері з 2021 року як більш значний, ніж у Чехії. Це значною мірою результат політики Росії щодо Вірменії, зокрема в контексті війни у Нагірному Карабасі 2023 року, яка була дуже негативно сприйнята вірменським суспільством. Як наслідок, популярність російських ЗМІ та рівень довіри до них серед населення Вірменії значно скоротилося, що зменшило загальну вразливість країни до прокремлівських наративів дезінформації. Чехія продемонструвала найвищий рівень стійкості суспільства в індексі DRI 2021 року, з такою високою базою подальший значний прогрес був малоймовірним», — пояснюють дослідники.
Disinformation Resilience Index 2024
Також читачі звіту побачать високий рейтинг Молдови у правовій та інституційній стійкості — 0,8, у порівнянні з негативним балом для Словаччини — -0,3. Проте ці бали також слід розглядати як показники ступеня прогресу або регресу від стану справ країни опинилися ще в 2021 році. Тоді як поточне дослідження показало незначний регрес у Словаччині в правовому та інституційному аспектах стійкості, у дослідженні DRI 2021 року Словаччина мала найвищий рейтинг серед десяти країн за цим субіндексом. Молдова разом з Білоруссю набрали найменше у цій категорії у 2021 році. Завдяки правовому та інституційому вдосконаленню Молдова досягла більшого прогресу, ніж Словаччина за той самий період часу. Проте стан правової та інституційної готовності до боротьби з дезінформацією у Словаччині усе ще є кращим.
Disinformation Resilience Index 2024
Результати Індексту стійкості до дезінформації за 2024 рік засвідчили, що ситуація в Білорусі значно погіршилася. У 2021 році країна вже відставала від інших країн у стійкості до дезінформації. Ступінь регресу з тих пір, зокрема у субіндексі правової та інституційної стійкості, у 2024 році показує плачевний стан міжнародного статусу країни в боротьбі з дезінформацією.
- Читайте також: Російські пропагандисти дискредитували Україну у 2024 році за допомогою вигаданих обкладинок закордонних видань
Показники стійкості суспільства до дезінформації у дослідженні 2021 року були найвищими для Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини та України.
«Результати дослідження 2024 року показали, що Чехія та Польща майже не досягли прогресу, тоді як в Угорщині та Словаччині спостерігався регрес. Загалом, незважаючи на перебуваючи під агресією Росії більше двох років, Україна продемонструвала найкращий прогрес серед десяти країн Центральної та Східної Європи, що є чудовим досягнення, адже Україна мала найвищий показник і в дослідженні 2021 року», — йдеться у звіті.
Ознайомитися зі звітом можна за посиланням.
Фото: Disinformation Resilience Index 2024 / amo.cz
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.